Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-09-09, 17:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Wielokulturowe dziedzictwo pogranicza zaprezentowano w Prudniku. Było bardzo smacznie

Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Degustację regionalnych potraw oraz koncerty przygotowano na opolską inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza z tej okazji odbyła się w przygranicznym Prudniku. W jego bogatej historii zaznaczyły się wpływy czeskie, niemieckie, żydowskie oraz te przywiezione przez przesiedleńców z Kresów. W takich też klimatach na tamtejszym rynku odbywała się muzyczno-kulinarna biesiada.
- Promuję chleb i sery domowej roboty - mówi Bogusława Szpak z Radyni, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w przygranicznym powiecie głubczyckim. – Robię ementaler, który nazwałam „Pradziad”. Swoim wyrobom nadaję tutejsze, lokalne nazwy. Mam też „Goudę morawską” oraz sery „Karolinkę” i „Karlika”. Wiadomo, że Karolinka związana jest z Opolszczyzną, a „Karlik” to nazwa dawnego piwa z Głubczyc.

- Prezentujemy regionalny wafel, tzw. szybowiak – objaśnia przedstawiciel Stowarzyszenia Odnowy Wsi Szybowice. – To jest dziedzictwo naszych babek i prababek z Podhajczyk na Kresach. Jako młode pokolenie pielęgnujemy tą tradycję.

- Przywieźliśmy tutaj szimlene – opowiada mieszkanka Jakubowic, małej wioski z pogranicza polsko-czeskiego. – To jest sos na bazie powideł ze śliwki węgierki, śmietany, naturalnego jogurtu i cukru. Podawany jest z drożdżową kluską. Jest to tradycyjna potrwa regionalna ze Śląska morawskiego i opawskiego.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano na Opolszczyźnie 186 imprez kulturalnych, które obędą się w 56 miejscowościach regionu. Na przykład w Prudniku otwarto stałą wystawę etnograficzną zatytułowaną „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej”. Ekspozycja prezentuje m.in. przedmioty związane z wyposażeniem śląskiej kuchni, sprzęty z gospodarstw domowych z lat 1920-1960 oraz śląskie stroje z końca XIX i z I połowy XX w.
Bogusława Szpak
Mieszkaniec Szybowic
Mieszkanka Jakubowic

Zobacz także

2016-06-23, godz. 15:43, Wiadomości z regionu Prudnik wspiera swoje miasto partnerskie zza wschodniej granicy 24 uczniów z Ukrainy wypoczywać będzie na koloni w Prudniku. Są to młodzi ludzie ze szkół partnerskich tego miasta w Nadwórnej i Pasiecznej. Podczas dwutygodniowego pobytu będą mieli okazję zaprzyjaźnić się ze swoimi prudnickimi… » więcej 2016-06-21, godz. 14:16, Wiadomości z regionu Szykuje się odwołanie prezesa prudnickiej spółki medycznej? Niespodziewanie starosta zaproponował radnemu fotel prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Ofertę kierowania szpitalem Mirosław Czupkiewicz otrzymał podczas sesji rady powiatu. Wywołało to konsternację. Nierzadko między nim a starostą… » więcej 2016-06-21, godz. 10:52, Wiadomości z regionu Chińska firma ogląda tereny na Opolszczyźnie. Chce zainwestować 100 mln euro Chińska delegacja ogląda tereny inwestycyjne w Opolu i w Prudniku. Wczoraj marszałek regionu Andrzej Buła podpisał deklarację o współpracy z firmą HONGBO, produkującą oświetlenie, między innymi LEDowe. » więcej 2016-06-20, godz. 23:45, Wiadomości z regionu Rozszerzają kontakty z Ukrainą. Będą się od siebie nawzajem uczyć Klasy mundurowe z Prudnika będą współpracować z Liceum Wojskowo-Sportowym w Nadwórnej na Ukrainie. To w naszym regionie podpisano związaną z tym umowę. Przebywa tam kilkunastu uczniów ukraińskiej szkoły wraz z opiekunami. Za wschodnią… » więcej 2016-06-18, godz. 06:00, Gospodarka Spółki gminy muszą balansować pomiędzy presją społeczną a rentownością finansową Dobra jest sytuacja ekonomiczna spółek należących do gminy Prudnik. Firmy te inwestycje i usługi realizują na lokalnym rynku. Znaczący wpływ na ich dochody mają też oczekiwania mieszkańców. Mimo rosnących kosztów działalności… » więcej
499500501502503504505
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »