Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-09-09, 17:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Wielokulturowe dziedzictwo pogranicza zaprezentowano w Prudniku. Było bardzo smacznie

Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Degustację regionalnych potraw oraz koncerty przygotowano na opolską inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza z tej okazji odbyła się w przygranicznym Prudniku. W jego bogatej historii zaznaczyły się wpływy czeskie, niemieckie, żydowskie oraz te przywiezione przez przesiedleńców z Kresów. W takich też klimatach na tamtejszym rynku odbywała się muzyczno-kulinarna biesiada.
- Promuję chleb i sery domowej roboty - mówi Bogusława Szpak z Radyni, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w przygranicznym powiecie głubczyckim. – Robię ementaler, który nazwałam „Pradziad”. Swoim wyrobom nadaję tutejsze, lokalne nazwy. Mam też „Goudę morawską” oraz sery „Karolinkę” i „Karlika”. Wiadomo, że Karolinka związana jest z Opolszczyzną, a „Karlik” to nazwa dawnego piwa z Głubczyc.

- Prezentujemy regionalny wafel, tzw. szybowiak – objaśnia przedstawiciel Stowarzyszenia Odnowy Wsi Szybowice. – To jest dziedzictwo naszych babek i prababek z Podhajczyk na Kresach. Jako młode pokolenie pielęgnujemy tą tradycję.

- Przywieźliśmy tutaj szimlene – opowiada mieszkanka Jakubowic, małej wioski z pogranicza polsko-czeskiego. – To jest sos na bazie powideł ze śliwki węgierki, śmietany, naturalnego jogurtu i cukru. Podawany jest z drożdżową kluską. Jest to tradycyjna potrwa regionalna ze Śląska morawskiego i opawskiego.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano na Opolszczyźnie 186 imprez kulturalnych, które obędą się w 56 miejscowościach regionu. Na przykład w Prudniku otwarto stałą wystawę etnograficzną zatytułowaną „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej”. Ekspozycja prezentuje m.in. przedmioty związane z wyposażeniem śląskiej kuchni, sprzęty z gospodarstw domowych z lat 1920-1960 oraz śląskie stroje z końca XIX i z I połowy XX w.
Bogusława Szpak
Mieszkaniec Szybowic
Mieszkanka Jakubowic

Zobacz także

2016-06-27, godz. 14:54, Wiadomości z regionu To najtragiczniejszy wypadek drogowy w ostatnich latach Prokuratorskie śledztwo ma wyjaśnić okoliczności niedzielnej tragedii pod Głogówkiem. Z nieznanych przyczyn osobowa Honda zjechała tam na przeciwny pas jezdni i zderzyła się z busem. Śmierć na miejscu poniósł 24-letni kierowca… » więcej 2016-06-25, godz. 10:11, Gospodarka Szkoły zawodowe przegrywają z firmami rywalizację o fachowców Powraca zainteresowanie szkołami zawodowymi, ale te borykają się z brakami kadrowymi. Chodzi o deficyt nauczycieli przedmiotów zawodowych. Poszukiwani są zwłaszcza pedagodzy z doświadczeniem praktycznym w poszczególnych profesjach. » więcej 2016-06-24, godz. 21:39, Gospodarka To ma być dobry rok dla robót na rzekach pogranicza Za 1,72 mln zł wykonane będą prace na rzekach i potokach południa Opolszczyzny. Zwiększy to m.in. bezpieczeństwo przeciwpowodziowe pogranicza polsko-czeskiego. Po przetargach wyłoniono już wykonawców tych zadań. » więcej 2016-06-23, godz. 19:00, Gospodarka Coraz mniej działkowców w Prudniku Co szósta działka w Prudniku leży odłogiem, bo zrezygnowali z niej dotychczasowi użytkownicy. Na tamtejszych rodzinnych ogrodach jest już 336 pustostanów. Systematycznie w ostatnich latach ubywa mieszkańców tego regionu. Depopulacja… » więcej 2016-06-23, godz. 17:00, Gospodarka Plusy i minusy rządowych programów mieszkaniowych Wsparcie państwa jest szansą na odrodzenie budownictwa czynszowego. Liczy na to również Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jego wniosek kredytowy złożony do Banku Gospodarstwa Krajowego przeszedł pierwszy etap weryfikacji… » więcej
498499500501502503504
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »