Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-09-09, 17:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Wielokulturowe dziedzictwo pogranicza zaprezentowano w Prudniku. Było bardzo smacznie

Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Degustację regionalnych potraw oraz koncerty przygotowano na opolską inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza z tej okazji odbyła się w przygranicznym Prudniku. W jego bogatej historii zaznaczyły się wpływy czeskie, niemieckie, żydowskie oraz te przywiezione przez przesiedleńców z Kresów. W takich też klimatach na tamtejszym rynku odbywała się muzyczno-kulinarna biesiada.
- Promuję chleb i sery domowej roboty - mówi Bogusława Szpak z Radyni, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w przygranicznym powiecie głubczyckim. – Robię ementaler, który nazwałam „Pradziad”. Swoim wyrobom nadaję tutejsze, lokalne nazwy. Mam też „Goudę morawską” oraz sery „Karolinkę” i „Karlika”. Wiadomo, że Karolinka związana jest z Opolszczyzną, a „Karlik” to nazwa dawnego piwa z Głubczyc.

- Prezentujemy regionalny wafel, tzw. szybowiak – objaśnia przedstawiciel Stowarzyszenia Odnowy Wsi Szybowice. – To jest dziedzictwo naszych babek i prababek z Podhajczyk na Kresach. Jako młode pokolenie pielęgnujemy tą tradycję.

- Przywieźliśmy tutaj szimlene – opowiada mieszkanka Jakubowic, małej wioski z pogranicza polsko-czeskiego. – To jest sos na bazie powideł ze śliwki węgierki, śmietany, naturalnego jogurtu i cukru. Podawany jest z drożdżową kluską. Jest to tradycyjna potrwa regionalna ze Śląska morawskiego i opawskiego.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano na Opolszczyźnie 186 imprez kulturalnych, które obędą się w 56 miejscowościach regionu. Na przykład w Prudniku otwarto stałą wystawę etnograficzną zatytułowaną „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej”. Ekspozycja prezentuje m.in. przedmioty związane z wyposażeniem śląskiej kuchni, sprzęty z gospodarstw domowych z lat 1920-1960 oraz śląskie stroje z końca XIX i z I połowy XX w.
Bogusława Szpak
Mieszkaniec Szybowic
Mieszkanka Jakubowic

Zobacz także

2016-08-08, godz. 17:10, Kultura i rozrywka Archiwalia dotyczące Prudnika ma Leo Baeck Institute w Nowym Jorku Interesująco dla pasjonatów historii lokalnej zapowiada się spotkanie w Prudniku. Efekty swoich badań dotyczących przeszłości tego miasta przedstawi historyk ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze muzeum organizuje spotkanie pt. „Pinkusowie… » więcej 2016-08-08, godz. 15:18, Wiadomości z regionu Szkoła z Prudnika pokieruje projektem z udziałem pięciu krajów „Woda naszym cennym skarbem” to tytuł projektu, który prudnickie liceum zrealizuje w ramach europejskiego Programu Erasmus Plus. Szkoła ta została koordynatorem projektu. Jej partnerami są placówki oświatowe o różnych profilach… » więcej 2016-08-05, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Wykorzystają spadające gwiazdy do łączności radiowej Biskupia Kopa pozwala na „kosmiczne” łączności radiowe. Po raz 32 odbędzie się tam Międzynarodowy Zlot Krótkofalowców. Dwudniowa impreza rozpoczyna się w sobotę (06.08). Udział w niej zapowiedzieli uczestnicy z Polski, Czech… » więcej 2016-08-03, godz. 13:09, Gospodarka Zamknięto listę projektów, teraz najlepsze wybiorą mieszkańcy 16 projektów zgłoszono do nowego budżetu obywatelskiego gminy Prudnik. W porównaniu do poprzedniej edycji zmieniono zasady rozdziału przeznaczonych na ten cel pieniędzy. Jest ich też więcej. 270 tysięcy złotych przeznaczono na projekty… » więcej 2016-08-02, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Chcą wiedzieć, czy ich dzieci zażywają narkotyki Zwiększyła się liczba narkotestów, w które zaopatrują się rodzice prudnickich nastolatków. W lipcu wydano ich dużo więcej niż w poprzednich miesiącach roku. Wakacje to dla młodych ludzi czas wielu pokus, między innymi inicjacji… » więcej
489490491492493494495
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »