Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-09-09, 17:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Wielokulturowe dziedzictwo pogranicza zaprezentowano w Prudniku. Było bardzo smacznie

Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Degustację regionalnych potraw oraz koncerty przygotowano na opolską inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza z tej okazji odbyła się w przygranicznym Prudniku. W jego bogatej historii zaznaczyły się wpływy czeskie, niemieckie, żydowskie oraz te przywiezione przez przesiedleńców z Kresów. W takich też klimatach na tamtejszym rynku odbywała się muzyczno-kulinarna biesiada.
- Promuję chleb i sery domowej roboty - mówi Bogusława Szpak z Radyni, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w przygranicznym powiecie głubczyckim. – Robię ementaler, który nazwałam „Pradziad”. Swoim wyrobom nadaję tutejsze, lokalne nazwy. Mam też „Goudę morawską” oraz sery „Karolinkę” i „Karlika”. Wiadomo, że Karolinka związana jest z Opolszczyzną, a „Karlik” to nazwa dawnego piwa z Głubczyc.

- Prezentujemy regionalny wafel, tzw. szybowiak – objaśnia przedstawiciel Stowarzyszenia Odnowy Wsi Szybowice. – To jest dziedzictwo naszych babek i prababek z Podhajczyk na Kresach. Jako młode pokolenie pielęgnujemy tą tradycję.

- Przywieźliśmy tutaj szimlene – opowiada mieszkanka Jakubowic, małej wioski z pogranicza polsko-czeskiego. – To jest sos na bazie powideł ze śliwki węgierki, śmietany, naturalnego jogurtu i cukru. Podawany jest z drożdżową kluską. Jest to tradycyjna potrwa regionalna ze Śląska morawskiego i opawskiego.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano na Opolszczyźnie 186 imprez kulturalnych, które obędą się w 56 miejscowościach regionu. Na przykład w Prudniku otwarto stałą wystawę etnograficzną zatytułowaną „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej”. Ekspozycja prezentuje m.in. przedmioty związane z wyposażeniem śląskiej kuchni, sprzęty z gospodarstw domowych z lat 1920-1960 oraz śląskie stroje z końca XIX i z I połowy XX w.
Bogusława Szpak
Mieszkaniec Szybowic
Mieszkanka Jakubowic

Zobacz także

2024-09-15, godz. 17:59, Wiadomości z regionu Apel do mieszkańców Łąki Prudnickiej i Moszczanki o pilną ewakuację! Tama może nie wytrzymać! [FILM] Dramatyczna staje się sytuacja przygranicznych sołectw południa Opolszczyzny. Zagrożone są miejscowości położone wzdłuż Złotego Potoku w gminach Prudnik i Głuchołazy. » więcej 2024-09-15, godz. 17:23, Wiadomości z regionu Wielka woda w Prudniku. Są przerwy w dostawach prądu i wody [ZDJĘCIA] Po południu duże masy wody wdarły się do Prudnika. Zalane zostały niżej położone ulice sąsiadujące z rzeką. Pod wodą znalazły się m.in. dwa duże zakłady przemysłowe. Starty są ogromne. » więcej 2024-09-15, godz. 14:02, Wiadomości z regionu Trudna sytuacja na kolei. Do Wrocławia z Opola pociągi na razie kursują normalnie - Pociągi na trasie Opole - Wrocław kursują zgodnie z rozkładem - informuje dyrektor ZLK PKP w Opolu. » więcej 2024-09-15, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Prudnik częściowo zalany. Wstrzymano ruch na mostach. Są problemy z prądem oraz wodą w kranach Trzy strategiczne przeprawy dla Prudnika zostały zamknięte dla ruchu samochodowego i pieszego - donosi nasz prudnicki reporter Jan Poniatyszyn. To mosty na ul. Batorego, Nyskiej i Kościuszki. » więcej 2024-09-15, godz. 08:36, Wiadomości z regionu Spust wody na tamie w Jarnołtówku uruchomiony na 100 procent. Jest ryzyko niekontrolowanego zrzutu wody - Mądre zarządzanie spustem wody na tamie w Jarnołtówku na Złotym Potoku na razie daje efekt, ale utrzymujące się opady mogą sprawić, że woda przeleje się przez tamę - przyznał na antenie Radia Opole burmistrz Prudnika Grzegorz… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »