Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-05-16, 15:15 Autor: Maciej Stępień

Odkryli ludzkie szczątki i schowali do worków. Leżą na budowie od kilku tygodni

Odkryli ludzkie szczątki i schowali do worków. Leżą na budowie od kilku tygodni [fot. Maciej Stępień]
Odkryli ludzkie szczątki i schowali do worków. Leżą na budowie od kilku tygodni [fot. Maciej Stępień]
Odkryli ludzkie szczątki i schowali do worków. Leżą na budowie od kilku tygodni
Odkryli ludzkie szczątki i schowali do worków. Leżą na budowie od kilku tygodni
Odkryli ludzkie szczątki i schowali do worków. Leżą na budowie od kilku tygodni
Odkryli ludzkie szczątki i schowali do worków. Leżą na budowie od kilku tygodni
Pracownicy brzeskiego szpitala, a także pacjenci anonimowo zaalarmowali naszą redakcję, że podczas budowy nowego bloku operacyjnego odkryto ludzkie szczątki. Kości i prochy wrzucono do worków na odpady i ułożono pod ścianą BCM-u. Leżą tam według relacji świadków od dobrych kilku tygodni. Według historycznych źródeł w XIX i XX wieku na terenach dzisiejszego szpitala funkcjonował cmentarz ewangelicki.
- Rzeczywiście, odkryto ludzkie szczątki i na pewno trafią one do zbiorowej mogiły – zapewnia sekretarz powiatu brzeskiego Genowefa Prorok. – Są zabezpieczone w skrzyni i czekają na pochówek. Inżynier kontraktu tym się zajmuje, a w zasadzie kierownik budowy, a wszystko po to, aby te ludzkie prochy pochować. Idziemy w stronę ewentualnej kremacji i późniejszego wspólnego pochówku. Zostało to już zlecone firmie pogrzebowej.

Sprawą ma zająć się brzeska policja, która wyjaśni, czy doszło w tym przypadku do znieważenia zwłok, ponieważ szczątki nie znajdują się w skrzyni, tylko w workach na odpady. Dodajmy, że inwestycja ma nadzór archeologiczny.

W XIX i XX wieku przy obecnej ulicy Mossora funkcjonował cmentarz ewangelicki. W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia przed rozpoczęciem budowy szpitala teren miał zostać oczyszczony, a mogiły przeniesione na inną nekropolię. Rok temu przy modernizacji ulicy Piwowarskiej, kilkaset metrów od BCM-u również natrafiono na kości i dawne miejsca pochówku.
Genowefa Prorok

Zobacz także

2017-10-20, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Zabytek kupiony przez samorząd jest ruiną. Władze Brzegu na zabezpieczenie willi Kurta Neugebauera muszą wydać więcej pieniędzy W listopadzie ubiegłego roku samorząd Brzegu kupił od prywatnej osoby XIX wieczną willę Kurta Neugebauera. Stojący przy ulicy Jana Pawła II zabytek wymaga jednak pilnych prac konserwatorskich, bo zawaliła się w nim część stropu… » więcej 2017-10-20, godz. 16:15, Wiadomości z regionu W Brzegu z Odry wyłowiono ciało mężczyzny Brzescy policjanci zgłoszenie otrzymali około godziny 14.30. Postronne osoby na wysokości Kępy Młyńskiej zauważyły pływające zwłoki. Na miejsce wezwano strażaków oraz WOPR-owców. Po godzinie udało się denata wyciągnąć na… » więcej 2017-10-20, godz. 15:08, Wiadomości z regionu Wyremontowano główne wejście do Urzędu Miasta w Brzegu. Dlaczego brakuje podjazdów dla niepełnosprawnych? Po kilku miesiącach oddano do użytku główne wejście do brzeskiego magistratu. Odrestaurowano schody oraz wykonano pełną izolację wokół budynku. Niestety zapomniano o niepełnosprawnych i matkach z wózkami dziecięcymi. Dziś wszystkie… » więcej 2017-10-20, godz. 14:30, Wiadomości z regionu W Brzegu może powstać drugi zakład karny. Miasto chce oddać grunty na rzecz Skarbu Państwa Na sesji brzescy radni zdecydują, czy przekazać nieodpłatnie działkę przy ulicy Saperskiej. Miałby tam powstać drugi zakład karny. Od kilkudziesięciu lat w centrum Brzegu funkcjonuje duża jednostka penitencjarna, ale krajowy program… » więcej 2017-10-18, godz. 14:40, Wiadomości z regionu Miał być piękny obiekt, a nadal stoi ruina. Pałac w Kopicach niszczeje, a luksemburski inwestor zapadł się pod ziemię W styczniu tego roku przedstawiciele spółki Globucor Luxembourg Polska szumnie zapowiadali, że wydadzą 100 milionów euro na gruntowną restaurację neogotyckiego pałacu w Kopicach. Prace remontowe miały trwać kilka lat pod specjalnie… » więcej
116117118119120121122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »