Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2024-08-21, 07:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Są dobrze znane przyrodnikom". 4 nowe rezerwaty przyrody na Opolszczyźnie

Archiwum: mamy nowy rezerwat przyrody na Opolszczyźnie [fot. Nadleśnictwo Opole]
Archiwum: mamy nowy rezerwat przyrody na Opolszczyźnie [fot. Nadleśnictwo Opole]
Archiwum: rezerwat Przylesie w Nadleśnictwie Brzeg [fot.Józef Jaroszek]
Archiwum: rezerwat Przylesie w Nadleśnictwie Brzeg [fot.Józef Jaroszek]
Do końca roku Opolszczyzna zyska 4 nowe rezerwaty przyrody. Dwa z nich powstaną w Nadleśnictwie Olesno, a pozostałe w leśnictwie kluczborskim oraz prudnickim. Obszary zostały wyznaczone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, ale z inicjatywy Lasów Państwowych, które na 100-lecie swojego istnienia chcą powołać 100 rezerwatów.
- To obszary, które są bardzo dobrze znane przyrodnikom. Pojawiały się już w różnych koncepcjach i planach, stąd też zdecydowaliśmy, żeby docenić ten wysiłek poprzedników - mówi Justyna Kantorczyk-Gałkiewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Opolu.

- One wszystkie chronią zbiorowiska leśne i położone są w dolinach rzek, bądź potoków, a więc są to rezerwaty i powierzchnie zależne od wód, których walory przyrodnicze kształtują wody powierzchniowe. Mamy na przykład piękne okazy szklarnika leśnego. Są także nietypowe i rzadkie olsy porzeczkowe z porzeczką, która nie jest w tym wypadku krzewem użytkowym.

- Mieszkańcy również mogą przyczynić się do tworzenia tych rezerwatów, bo do września trwają konsultacje społeczne - dodaje konserwator.

- Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje, które mogły umknąć nam, urzędnikom o walorach tych terenów, ale również zawsze chętnie przyjmujemy informacje o tym, jak lokalnie te miejsca są określane, bo może jest konieczność zmiany nazwy tego rezerwatu, a najczęściej pochodzą one od najbliższych miejscowości.

W Nadleśnictwie Kluczbork powstanie rezerwat przyrody "Kania" o powierzchni 74 hektarów, w Prudniku - "Mańkowice" i będzie miał blisko 110 hektarów, a w Oleśnie powstanie rezerwat "Osieczyńskie Modrzewie" o powierzchni niemal 70 ha oraz "Kozłowickie Grądy" i one będą miały 31,5 ha.

Mieszkańcy swoje uwagi mogą składać poprzez stronę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu.
Justyna Kantorczyk-Gałkiewicz 1
Justyna Kantorczyk-Gałkiewicz 2

Zobacz także

2022-02-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Pijany kierowca sprawcą kolizji w centrum Olesna. Miał ponad dwa promile Ponad dwa promile alkoholu w organizmie miał kierowca, który doprowadził do kolizji w centrum Olesna. » więcej 2022-02-02, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Reorganizacja systemu oświaty w Oleśnie. Uczniowie klas 4-8 będą chodzić do jednej szkoły w mieście? Oleski magistrat przygotowuje się do zmiany funkcjonowania czterech szkół podstawowych. W gminie jest osiem szkół ośmioklasowych, do których uczęszcza łącznie 1229 uczniów. » więcej 2022-02-01, godz. 17:00, Gospodarka Włoskie sery rodem z Olesna. Podstawą mozzarelli i ricotty jest mleko z miejscowej spółdzielni mleczarskiej Mozzarella i ricotta jest od niedawna produkowana w Oleśnie. Lokalna firma produkuje włoskie sery w dawnej poczekalni dworca PKS, kupując mleko z sąsiadującej spółdzielni mleczarskiej. » więcej 2022-01-29, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Eksperci ZUS i KAS organizują dyżury, podczas których wyjaśnią przepisy Polskiego Ładu Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej organizują wspólne dyżury poświęcone przepisom Polskiego Ładu. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad w 4 miejscowościach w regionie. » więcej 2022-01-14, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Oleski Pomnik Historii przechodzi renowację. Trwa konserwacja wnętrz kościoła świętej Anny Do czterech polskich miast wywieziono ołtarze zabytkowego kościoła świętej Anny w Oleśnie. Chodzi oczywiście o prace konserwatorskie, bo wewnątrz drewnianej świątyni trwa szersza renowacja. » więcej
56575859606162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »