Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-12-22, 20:15 Autor: Witold Wośtak

111 lat tradycji. Wielka szopka stanęła w Borkach Wielkich

Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Od 111 lat mieszkańcy Borek Wielkich obok Olesna budują szopkę bożonarodzeniową na ołtarzu miejscowego kościoła Świętego Franciszka z Asyżu.
Przygotowania rozpoczynają się już w październiku, a bezpośrednio w budowę zaangażowało się tego roku ponad 30 osób. Nie zmienia się jedno - wymiary szopki - która ma 14 metrów wysokości i powierzchnię około 70 metrów kwadratowych. Takie liczby dają szopce tytuł największej na Opolszczyźnie.

- W budowę angażują się mieszkańcy różnych pokoleń - mówi ojciec Grzegorz Pampuch, proboszcz.

- Co roku jeśli praca i inne obowiązki pozwalają, są dwie osoby z młodszego pokolenia. Mamy więc przekrój od studentów, przez osoby pracujące lub odbywające praktyki, a skończywszy na emerytach, którzy biorą udział w budowie od naprawdę wielu lat.

Hubert Imiołczyk, główny architekt szopki i mieszkaniec Borek Wielkich dodaje, że co roku zmienia się scenografia oraz motyw przewodni.

- Raczej staramy się utrzymywać taką tradycję ustawiania postaci wymienionych w Biblii, zatem można znaleźć w szopce niemal 30 figur ludzkich. Więcej jest zwierząt, bo samych owiec mamy około 30, a do tego pies, koza, wół, osioł, wielbłąd i ptaki. To daje łącznie około 50 figur.

Pani Elżbieta, mieszkanka Borek Wielkich od niemal 40 lat, przekonuje o niesamowitej atmosferze podczas budowy szopki.

- Jeden drugiemu pomaga naprawdę w wielu rzeczach. Jeśli zdarza się sytuacja, że pomocy jest mało, kolega dzwoni do kolegi i prosi o przyjście chociażby na godzinę lub dwie. To znaczy dla nas bardzo dużo - jest fantastyczne - i u nas nikt nie patrzy na drugą osobę krzywym okiem.

Tegoroczną szopkę można zobaczyć w Borkach Wielkich do 2 lutego.
Grzegorz Pampuch
Hubert Imiołczyk
Elżbieta
Posłuchaj materiału z magazynu Reporterskie tu i teraz

Zobacz także

2022-06-29, godz. 10:14, Wiadomości z regionu Po nitce do kłębka. Kryminalni z Olesna zatrzymali 5 mężczyzn powiązanych z przestępczością narkotykową [ZDJĘCIA] Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 5 mężczyznom z Olesna zatrzymanym pod zarzutami uprawy i posiadania narkotyków. Sprawa zaczęła się od kontroli 23-latka, który amfetaminę ukrył sobie w bieliźnie. » więcej 2022-06-22, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Jest nowa stacja meteorologiczna w Oleśnie. To ciekawe informacje dla działkowców, ogrodników i rolników Nadleśnictwo Olesno uruchomiło nową stację meteorologiczną. Z dokładnych i aktualnych informacji mogą korzystać wszyscy, a wystarczy wejść na stronę internetową nadleśnictwa. » więcej 2022-06-22, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Wszyscy byli zadowoleni z takich zajęć na koniec roku szkolnego. Olescy uczniowie sprzątali las Kilkanaście dużych worków śmieci zebrali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 w Oleśnie z miejscowych lasów. » więcej 2022-06-14, godz. 10:45, Wiadomości z regionu W Oleśnie będą wybory uzupełniające do rady miejskiej. Zarejestrowały się 3 komitety Trzy komitety wyborcze zarejestrowały się w wyborach uzupełniających do rady miejskiej Olesna - poinformował w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. » więcej 2022-06-08, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Plaga gąsienic zaatakowała Broniec. "Strach wyjść na dwór" Kuprówka rudnica - ten owad sterroryzował mieszkańców Brońca koło Olesna. Gąsienice szkodnika są widoczne dosłownie wszędzie - na drzewach, krzewach, budynkach, słupach i ogrodzeniach. Bezradni mieszkańcy nie mogą sobie poradzić… » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »