Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-12-22, 20:15 Autor: Witold Wośtak

111 lat tradycji. Wielka szopka stanęła w Borkach Wielkich

Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Od 111 lat mieszkańcy Borek Wielkich obok Olesna budują szopkę bożonarodzeniową na ołtarzu miejscowego kościoła Świętego Franciszka z Asyżu.
Przygotowania rozpoczynają się już w październiku, a bezpośrednio w budowę zaangażowało się tego roku ponad 30 osób. Nie zmienia się jedno - wymiary szopki - która ma 14 metrów wysokości i powierzchnię około 70 metrów kwadratowych. Takie liczby dają szopce tytuł największej na Opolszczyźnie.

- W budowę angażują się mieszkańcy różnych pokoleń - mówi ojciec Grzegorz Pampuch, proboszcz.

- Co roku jeśli praca i inne obowiązki pozwalają, są dwie osoby z młodszego pokolenia. Mamy więc przekrój od studentów, przez osoby pracujące lub odbywające praktyki, a skończywszy na emerytach, którzy biorą udział w budowie od naprawdę wielu lat.

Hubert Imiołczyk, główny architekt szopki i mieszkaniec Borek Wielkich dodaje, że co roku zmienia się scenografia oraz motyw przewodni.

- Raczej staramy się utrzymywać taką tradycję ustawiania postaci wymienionych w Biblii, zatem można znaleźć w szopce niemal 30 figur ludzkich. Więcej jest zwierząt, bo samych owiec mamy około 30, a do tego pies, koza, wół, osioł, wielbłąd i ptaki. To daje łącznie około 50 figur.

Pani Elżbieta, mieszkanka Borek Wielkich od niemal 40 lat, przekonuje o niesamowitej atmosferze podczas budowy szopki.

- Jeden drugiemu pomaga naprawdę w wielu rzeczach. Jeśli zdarza się sytuacja, że pomocy jest mało, kolega dzwoni do kolegi i prosi o przyjście chociażby na godzinę lub dwie. To znaczy dla nas bardzo dużo - jest fantastyczne - i u nas nikt nie patrzy na drugą osobę krzywym okiem.

Tegoroczną szopkę można zobaczyć w Borkach Wielkich do 2 lutego.
Grzegorz Pampuch
Hubert Imiołczyk
Elżbieta
Posłuchaj materiału z magazynu Reporterskie tu i teraz

Zobacz także

2019-06-12, godz. 08:40, Wiadomości z regionu NIK sprawdziła strefy płatnego parkowania na Opolszczyźnie. Są nieprawidłowości Nienależnie pobrane opłaty i złe oznakowanie stref parkowania - to tylko kilka uchybień, jakie stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w ramach kontroli stref płatnego parkowania. » więcej 2019-06-07, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego - Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie… » więcej 2019-06-06, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Olesno będzie gospodarzem wojewódzkich obchodów stulecia wybuchu I Powstania Śląskiego Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego przygotowywane są na jutro (07.06) w Oleśnie. » więcej 2019-06-04, godz. 12:39, Patronaty - polecamy Mija 100 lat od wybuchu I Powstania Śląskiego. Wojewódzkie obchody odbędą się w piątek w Oleśnie W tym roku mija 100 lat od wybuchu I Powstania Śląskiego. Wojewódzkie obchody tej rocznicy odbędą się w najbliższy piątek (07.06) w Oleśnie. „Wydarzenie ma na celu uhonorowania wysiłku, jaki nasi Rodacy ze Śląska podjęli 100… » więcej 2019-06-03, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Przyjeżdżamy tu, skąd nasi starzyki wyjechali - Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę Pochodzący ze Sławięcic ks. Franciszek Kurzaj, po raz kolejny przywiózł na Opolszczyznę sporą grupę Śląskich Teksańczyków. Amerykanie z polskimi korzeniami odwiedzali miejscowości, skąd ponad 160 lat temu wyemigrowali ich przodkowie… » więcej
103104105106107108109
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »