Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-04-16, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Krzyżoki w Borkach Małych gotowe. Jest brama z wydmuszek i nocny obchód pól

Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Wyjątkowa brama wielkanocna z wydmuszek stanie dziś (16.04) późnym wieczorem w Borkach Małych obok Olesna. Krzyżoki to zwyczaj wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Tradycja ma swoje korzenie w przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W krzyżokach bierze udział dwunastu mężczyzn, koniecznie kawalerów. Grzegorz Trocha, jeden z nich, mówi o przygotowaniu bramy.

- Od półtora tygodnia spotykamy się w sali, nawlekamy wydmuszki na wyznaczone kawałki sznurka. W ostatnim tygodniu codziennie po 4-5 godzin spędziliśmy w sali OSP, bo staraliśmy się powiązać wszystko i złożyć w całość. To jest przedsięwzięcie co najmniej na cały Wielki Post, a można powiedzieć, że przez cały rok myślimy o tym i tworzymy coś.

Szymon Brodacki, drugi krzyżok, dodaje, że brama co roku jest budowana według innego projektu, ale można oglądać ją w Borkach Małych praktycznie przez cały rok.

- Brama wielkanocna wisi w centrum naszej wioski. Tego roku tworzy ją ponad dwa tysiące wydmuszek. Brama ma nawiązywać do świąt Wielkiej Nocy. Zawsze jest odpowiedni symbol – w poprzednich latach był krzyż, baranek czy koszyczek wielkanocny. Tym razem przygotowaliśmy coś zupełnie innego.

Krzyżoki podkreślają, że dla nich najważniejszy jest obchód pól o 3:00 nad ranem. - Śpiewamy pieśń rezurekcyjną, prosząc o pomyślność i dary dla wioski - zaznacza Beniamin Brodacki, trzeci krzyżok.

- Gdy skończymy obchodzić pola, każdy wraca do domu, przebiera się i idziemy na rezurekcję. Tam również podczas procesji obchodzimy cmentarz trzy razy z pozostałymi parafianami, śpiewając.

Z dostępnych informacji wynika, że krzyżoki są unikatową tradycją, kultywowaną wyłącznie w Borkach Małych. Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zwyczaj ten figuruje od 4 marca 2020 roku.
Grzegorz Trocha
Szymon Brodacki
Beniamin Brodacki

Zobacz także

2024-12-10, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Fachowcy z Olesna z pomocą dla powodzian z Bodzanowa i Nowego Świętowa. Podzielą się wiedzą Najpierw była zbiórka darów, potem pomoc na miejscu przy sprzątaniu, dostarczenie ciepłych posiłków, a teraz zaoferowali swoje wsparcie przy odbudowie zniszczonych domostw. Mowa o blisko 100 mieszkańcach z gminy Olesno, którzy od… » więcej 2024-12-10, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Prawie cztery promile nie przeszkodziły mu wsiąść za kierownicę. Zareagowali świadkowie W sztok pijanego kierowcę zatrzymali wczoraj (09.12) wieczorem olescy policjanci. 36-letni mężczyzna miał w organizmie niemal 4 promile alkoholu. » więcej 2024-11-23, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Dzieci z Bodzanowic przez tydzień uczyły się o życzliwych postawach i wzajemnym wsparciu Nie dzień, a tydzień życzliwości obchodziły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bodzanowicach (gmina Olesno). Od poniedziałku do wczoraj (22.11) każdego dnia uczniowie byli zaskakiwani zróżnicowanymi inicjatywami. » więcej 2024-11-11, godz. 10:34, Kultura i rozrywka Priorytetem nowej dyrektor MDK w Oleśnie jest remont wnętrza budynku Kiedy i w jakim stopniu Miejski Dom Kultury w Oleśnie doczeka się remontu wewnątrz budynku? Wiele zależy od pozyskania dofinansowań. » więcej 2024-11-10, godz. 15:42, Wiadomości z regionu Setki tancerek i tancerzy rywalizowały przez weekend w Oleśnie Nawet 450 tancerek i tancerzy w różnym wieku wzięło udział wczoraj i dzisiaj w dziewiątej edycji Oleskiego Festiwalu Tańca. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »