Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2020-10-08, 21:35 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: rekordowa liczba zakażeń i ozdrowień na Opolszczyźnie. Od soboty cały kraj będzie w strefie żółtej, powiat oleski na liście nowych stref czerwonych

Maseczka [Image by HubertPhotographer from Pixabay]
Maseczka [Image by HubertPhotographer from Pixabay]
90 nowych zarażeń koronawirusem, 141 powrotów do zdrowia i 3 zgony potwierdzono dzisiaj (08.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4280 zakażeniach i 76 zgonach w całej Polsce. Najwięcej nowych zakażeń jest w województwie mazowieckim (598), małopolskim (548) i wielkopolskim (505).
Służby wojewody opolskiego COVID-19 wykryto wśród 16 mieszkańców powiatu nyskiego. Dwóch z nich jest hospitalizowanych w szpitalu wielospecjalistycznym w Kędzierzynie-Koźlu. W powiecie namysłowskim pozytywny wynik uzyskało 14 mieszkańców, z czego 6 wymaga pomocy medycznej. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i w stolicy regionu odnotowano po 12 przypadków. Dwóch mieszkańców Opola wymaga leczenia. Jeden z nich przebywa w szpitalu wielospecjalistycznym w Kędzierzynie-Koźlu, a drugi w szpitalu wojewódzkim w Opolu. Zakażonych jest także 7 mieszkańców powiatu opolskiego oraz po 6 z powiatu brzeskiego, strzeleckiego, prudnickiego i oleskiego. W szpitalu wielospecjalistycznym w Kędzierzynie-Koźlu przebywa jeden mieszkaniec powiatu brzeskiego i prudnickiego. W powiecie krapkowickim koronawirus potwierdzono u 3 mieszkańców. Po jednym przypadku odnotowano w powiecie kluczborskim i głubczyckim.

Wszyscy zakazili się lokalnie. Ich stan zdrowia jest dobry.

Mamy także 141 nowych przypadków ozdrowień. To oznacza, że od początku epidemii w regionie wyzdrowiało już 2055 mieszkańców. Do zdrowia powróciło 114 mieszkańców powiatu brzeskiego oraz 9 z powiatu głubczyckiego. Wyzdrowiało również 4 mieszkańców powiatu kluczborskiego, 3 z powiatu prudnickiego oraz po 2 z powiatu nyskiego i opolskiego. Po jednym przypadku ozdrowieńca odnotowano w powiecie oleskim, strzeleckim, kędzierzyńsko-kozielskim i Opolu.

Mamy także trzy ofiary śmiertelne. W szpitalu wielospecjalistycznym w Kędzierzynie-Koźlu 84-letni mężczyzna z powiatu kluczborskiego. Natomiast w szpitalu w Namysłowie zmarła 94-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna pochodzący z powiatu namysłowskiego. Pacjenci byli obciążeni chorobami współistniejącymi. Łącznie z powodu COVID-19 zmarło 93 mieszkańców naszego regionu.

Od początku epidemii w regionie na COVID-19 zachorowało 2776 mieszkańców, z czego aktualnie chorych jest 628 osób.

Aktualnie hospitalizowanych jest 88 osób, a 1686 pozostaje pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo od początku pandemii 74 939 osób poddanych jest kwarantannie.

W całej Polsce mamy już 93 481 przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarły 2543 osoby. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia do tej pory w kraju odnotowano 70 401 osób, którym udało się pokonać COVID-19.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś (08.10), że obostrzenia dotąd obowiązujące w strefach żółtych od 10 października, czyli od soboty będą dotyczyły całego kraju. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe w miejscach ogólnodostępnych, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych i usługowych, w trakcie kultu religijnego oraz w autobusach. Wydarzenia sportowe i kulturalne mogą być organizowane z udziałem 25 procent publiczności z zachowaniem dystansu i z obowiązkiem zakrycia ust oraz nosa. Obowiązuje przy tym limit do 100 osób podczas wydarzeń kulturalnych. Jeśli chodzi o gastronomię, w lokalach na 1 osobę mają przypadać 4 mkw. Dyskoteki i klubu muszą być zamknięte. Na pływalniach dozwolone jest 75 procent obłożenia, a w wesołych miasteczkach może być 1 osoba na 10 mkw. Z kolei w kinach dopuszczalne jest tylko 25 procent widzów. Zgromadzenia w strefie żółtej mogą się odbywać z udziałem do 150 osób z zachowanym dystansem.

Dodajmy, od soboty (10.10) będzie obowiązywała też zaktualizowana mapa powiatów w strefie czerwonej z dużą liczbą zarażeń. Będzie nią objęty m.in. powiat oleski. Jest tam ponad 115 aktywnych przypadków zakażeń koronawirusem. To oznacza, że w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywanie ust i nosa, a lokale gastronomiczne muszą być zamknięte po 22:00. Obowiązuje tam też zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, a w kościołach może być maksymalnie 50 procent obłożenia.

4 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono w Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Testy na obecność COVID-19 dały wynik pozytywny u opiekunek, które przebywają na kwarantannie domowej. Badania przeprowadzono po tym, jak 30 września zakażenie wykryto u 76-letniego mieszkańca. W sumie w placówce zachorowało 2 pensjonariuszy (jeden z nich przebywa w szpitalu na oddziale zakaźnym) i 4 pracownice. W niedzielę (11.10) wymazy zostaną pobrane od pensjonariuszy, w poniedziałek (12.10) powtórne badania przejdą pracownicy placówki. Dodajmy, że w Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy mieszka 60 podopiecznych.

Kolejne przypadki COVID-19 w Opolu. W Publicznej Szkole Podstawowej numer 5 w Opolu potwierdzono zakażenie COVID-19 u dwóch uczniów. Uczęszczali oni do klasy 1c i 5d. Decyzją sanepidu na kwarantannę skierowano łącznie 64 uczniów z czterech klas i 6 nauczycieli. Potrwa ona do 15 października. Natomiast w Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu zakażony jest uczeń klasy drugiej. Decyzją sanepidu na kwarantannę skierowano 48 uczniów. Pozytywny wynik testu na obecność koronawiursa otrzymała również jedna z nauczycielek z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 24. W tym przypadku sanepid nie zdecydował o kwarantannie nauczycieli, ani uczniów. Potwierdzono także kolejne przypadki COVID-19 w Gwardii Opole. Pozytywne wyniki testów otrzymało 10 osób. Zespół obecnie przebywa na kwarantannie.

W tym roku w Opolu ani razu nie wbito łopaty pod budowę nowych zakładów. Piotr Letachowicz, naczelnik wydziału Biura Obsługi Inwestorów uważa, że w sytuacji pandemii firmy wstrzymały się z decyzjami o budowie oddziałów, natomiast rozbudowują się firmy, które już działają na opolskim rynku. Łączna wartość tych inwestycji urząd miasta wylicza na około 200 mln złotych. Wiceprezydent Maciej Wujec wyjaśnia, że Panattoni zakończyła budowę hal przy ulicy Partyzanckiej, a firmy Brokelmann, Pasta Food, Nutricia, Hongbo rozszerzają działalność. Jednak nadal ratusz poszukuje inwestora strategicznego. Obecnie władze miasta rozmawiają z 10 firmami.

Zobacz także

2017-06-08, godz. 07:10, Wiadomości z regionu Część oleskich mieszkań komunalnych pójdzie pod młotek Olesno sprzedaje mieszkania komunalne. Ma ich w zasobach 126, w przyszłym roku planuje sprzedać 30. Prawo pierwokupu będą mieli dotychczasowi najemcy. » więcej 2017-06-02, godz. 19:15, Patronaty - polecamy Akcja zbiórki krwi w Oleśnie Uwaga krwiodawcy z Olesna i okolic, w najbliższy poniedziałek (05.06) w Zespole Szkół Zawodowych im. J. Lompy w Oleśnie odbędzie się akcja zbiórki krwi. Akcja potrwa od godz. 9:00 do 13:00 przy ul. Wielkie Przedmieście 41. » więcej 2017-05-30, godz. 06:00, Kultura i rozrywka Kulinarna część Święta Województwa Opolskiego w czerwcu w Oleśnie Druga część święta województwa opolskiego zapowiada się pysznie. 10 czerwca w ramach tego wydarzenia ma się odbyć w Oleśnie 'OK Food Festiwal', współorganizowany przez Klaster Dobrej Żywności 'Oleski Koszyk'. » więcej 2017-05-28, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Jubileuszowy "Rocznik Powiatu Oleskiego" gotowy Oleskie starostwo wydało 10. jubileuszowy 'Rocznik Powiatu Oleskiego'. W monografii znajdziemy ponad 30 artykułów napisanych przez: naukowców, dziennikarzy i duchownych, które poruszają zarówno historyczne jak i aktualne problemy powiatu… » więcej 2017-05-25, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Każdy może przyjść i zbadać swoją trzeźwość Samoobsługowy alkomat stanął na komendzie policji w Oleśnie. Teraz każdy będzie tam mógł bez pomocy policjantów sprawdzić swoją trzeźwość. » więcej
135136137138139140141
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »