Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2016-10-13, 10:16 Autor: Piotr Wrona

Rudniki i Radłów wycofują się z budowy farm wiatrowych

Jeden z wiatraków na terenie gminy Kluczbork [fot. Piotr Wrona]
Jeden z wiatraków na terenie gminy Kluczbork [fot. Piotr Wrona]
Gminy Rudniki i Radłów wycofują się z budowy farm wiatrowych. Przypomnijmy, prace inwestycyjne, okraszone protestami mieszkańców, były tam na mocno zaawansowanym poziomie. Tymczasem zmiana przepisów spowodowała, że lokalizacje pod wiatraki nie spełniają już norm.
Zgodnie z ustawą, podpisaną w czerwcu przez prezydenta Andrzeja Dudę, elektrownię wiatrową można postawić w odległości od zabudowań nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości. W gminie Radłów przeciwko wiatrakom protestowali mieszkańcy Sternalic.
- Planowaliśmy 15 wiatraków, które dałyby nam 2 miliony złotych rocznie dodatkowego dochodu - mówi Włodzimierz Kierat, wójt gminy.

- Po wejściu nowej ustawy, mogliśmy postawić tylko kilka konstrukcji. Radni podjęli stosowne uchwały o wycofaniu się z tej inwestycji. Na dziś ta dyskusja jest definitywnie zamknięta – dodaje Kierat.

- Jestem zwolennikiem elektrowni wiatrowych, gwarantowałyby one dodatkowe wpływy do budżetu - mówi z kolei Andrzej Pyziak, wójt Rudnik.

- Niedoszła inwestycja realizowana była w ramach planu zagospodarowania przestrzennego. Spełnialiśmy wszystkie, w tym czasie nakazane ustawą, normy. Mimo to, pomysł wywołał bardzo gorącą dyskusję. Ostatecznie zrezygnowaliśmy z stawiania farm wiatrowych w naszej gminie – dodaje Pyziak.

Przypomnijmy, w gminie Rudniki wiatraki miały stanąć w Żytniowie, Julianpolu i Bobrowej.
Włodzimierz Kierat
Andrzej Pyziak

Zobacz także

2018-12-10, godz. 16:30, Kultura i rozrywka 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju wartościach historycznych, architektonicznych, artystycznych i naukowych. Na… » więcej 2018-12-05, godz. 22:00, Kultura i rozrywka Wokół oleskiego kościoła świętej Anny krąży wiele legend. Lada chwila świątynia będzie oficjalnym Pomnikiem Historii Wiele legend dotyczy kościoła świętej Anny w Oleśnie. Jak już informowaliśmy, unikatowa budowla sakralna będzie na liście 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości. » więcej 2018-11-09, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Wojewoda opolski Adrian Czubak złożył kwiaty w sześciu miejscach upamiętniających bohaterów walk o niepodległość [FILM, ZDJĘCIA] W Gorzowie Śląskim, Praszce, Oleśnie, na Górze świętej Anny, w Obrowcu i Kamieniu Śląskim wojewoda opolski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył kwiaty i zapalił znicze przy mogiłach powstańców śląskich i styczniowych. W związku… » więcej 2018-11-03, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Leśnicy przygotowują sobie grunt pod wiosenne nasadzenia. Później mogłoby zabraknąć czasu Do wiosny szykuje się już Nadleśnictwo Olesno. Przygotowanie gleby jesienią jest niezbędne, aby po zimie móc sprawnie nasadzić drzewa na 150 hektarach. » więcej 2018-10-28, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Jesienią powraca problem ludzi gubiących sie w lesie. Są sposoby na samodzielne odnalezienie drogi Co zrobić po utracie orientacji w lesie? Każdego roku, zwłaszcza jesienią, pracownicy Nadleśnictwa Olesno odbierają zgłoszenia od grzybiarzy i spacerowiczów zagubionych w lesie. » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »