Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2023-02-22, 17:39 Autor: Daniel Klimczak

Jedni poszczą, inni... imprezują. Jak opolanie przeżywają Środę Popielcową?

Środa Popielcowa [fot. Obraz Grzegorz Krupa z Pixabay]
Środa Popielcowa [fot. Obraz Grzegorz Krupa z Pixabay]
Niespełna tydzień temu zajadaliśmy się pączkami, a dziś sypiemy głowę popiołem, rozpoczynając wielki post. Oczywiście, jeśli jesteśmy osobami wierzącymi i co najważniejsze - praktykującymi. Tych, jak wskazują badania, jest wśród nas coraz mniej.
Jak podaje CBOS, na przestrzeni ostatnich trzech dekad odsetek osób deklarujących się jako wierzący spadł z 94 proc w marcu 1992 r. do niespełna 87,5 proc. w sierpniu 2021 r..

31 lat temu 69,5 proc. Polaków odwiedzało kościół co najmniej raz w tygodniu. Przed dwoma laty było ich już niespełna 43 proc.

Czy w związku z tym zmienia się znaczenie i sposób przeżywania postu przez mieszkańców naszego regionu? To ustalała Katarzyna Doros-Stachoń.
Rozpoczyna się Wielki Post. Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Zobacz także

2023-08-04, godz. 17:09, RTT - artykuły Ciepłe zimy powodem coraz większej aktywności kleszczy Spotkać je można już nie tylko w lesie czy na łąkach, ale także w miejskich parkach, a nawet piwnicach domów. Mowa o kleszczach, których w tym roku - jak zaznaczają leśnicy - jest sporo. Atakują zarówno starszych, jak i młods… » więcej 2023-08-03, godz. 17:11, RTT - artykuły Korony dożynkowe z Gogolina-Karłubca na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego Piękne korony dożynkowe wyplatane w Gogolinie-Karłubcu trafiły na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wieńce wyplatane są w charakterystycznym tzw. splocie ażurowym i śmiało można je nazwać naturalnymi dziełami… » więcej 2023-08-03, godz. 17:10, RTT - artykuły Oczko wodne, czy zbiornik na deszczówkę z dofinansowaniem Mieszkańcy województwa opolskiego mogą otrzymać zwrot 80 procent wartości zakupu między innymi zbiornika na deszczówkę, czy też wybudowania oczka wodnego w swoim ogródku. Ruszył II nabór programu 'Moja woda'. Prowadzony jest on… » więcej 2023-08-02, godz. 17:13, RTT - artykuły Ponownie ruszyły prace w opolskiej katedrze 'Na poważnie' ruszyły prace w katedrze opolskiej. Na miejscu pracują między innymi archeolodzy, architekci, antropolodzy, konserwatorzy zabytków, historycy sztuki ale też specjaliści z zakresu genetyki sądowej. Ci ostatni starają… » więcej 2023-08-02, godz. 17:13, RTT - artykuły Co dalej z nielegalnym składowiskiem odpadów w Konradowie? Pożar nielegalnego magazynu odpadów pod Zieloną Górą ponownie wywołał ogólnopolską dyskusję na temat gospodarki opadami. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »