Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2023-02-22, 17:39 Autor: Daniel Klimczak

Jedni poszczą, inni... imprezują. Jak opolanie przeżywają Środę Popielcową?

Środa Popielcowa [fot. Obraz Grzegorz Krupa z Pixabay]
Środa Popielcowa [fot. Obraz Grzegorz Krupa z Pixabay]
Niespełna tydzień temu zajadaliśmy się pączkami, a dziś sypiemy głowę popiołem, rozpoczynając wielki post. Oczywiście, jeśli jesteśmy osobami wierzącymi i co najważniejsze - praktykującymi. Tych, jak wskazują badania, jest wśród nas coraz mniej.
Jak podaje CBOS, na przestrzeni ostatnich trzech dekad odsetek osób deklarujących się jako wierzący spadł z 94 proc w marcu 1992 r. do niespełna 87,5 proc. w sierpniu 2021 r..

31 lat temu 69,5 proc. Polaków odwiedzało kościół co najmniej raz w tygodniu. Przed dwoma laty było ich już niespełna 43 proc.

Czy w związku z tym zmienia się znaczenie i sposób przeżywania postu przez mieszkańców naszego regionu? To ustalała Katarzyna Doros-Stachoń.
Rozpoczyna się Wielki Post. Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Zobacz także

2023-08-18, godz. 17:10, RTT - artykuły Świadoma dziołcha, to taka, która się bada Codziennie 50 Polek dowiaduje się, że ma raka piersi, a 15 umiera. Według statystyk jest on najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród pań i stanowi w Polsce ok. 23% wszystkich zachorowań, dlatego tak ważna jest pro… » więcej 2023-08-18, godz. 17:10, RTT - artykuły Problemy szkół stowarzyszeniowych Spadek liczby dzieci, rosnące koszty utrzymania obiektów oświatowych i deficyt nauczycieli powodują, że optymizmem nie napawa przyszłość wiejskich szkół podstawowych. W trudnej sytuacji są zwłaszcza podstawówki prowadzone przez… » więcej 2023-08-17, godz. 17:14, RTT - artykuły Zaniedbane mogiły na cmentarzu komunalnym w Opolu będą zlikwidowane Zakład Komunalny w Opolu zrobił rewizję na cmentarzu na Półwsi i doszedł do wniosku, że część nagrobków zostanie zlikwidowanych. Chodzi o te miejsca spoczynku, gdzie od dłuższego czasu nie jest wnoszona opłata. » więcej 2023-08-17, godz. 17:13, RTT - artykuły Nie będzie fabryki odzysku materiałów z baterii samochodowych w Szymiszowie W Szymiszowie, w powiecie strzeleckim nie powstanie fabryka odzysku materiałów z baterii używanych w samochodach elektrycznych. Choć inwestor wpłacił wadium, nie pojawił się na podpisaniu umowy. » więcej 2023-08-16, godz. 17:11, RTT - artykuły Kanalizacja nie dla wszystkich. Tak jest w Wierzbcu w gminie Prudnik Z interwencją zgłosiły się do nas mieszkanki Wierzbca w gminie Prudnik. W części tej wioski spółka gminy prowadzi inwestycję kanalizacyjną. Natomiast do instalacji ściekowej nie podłączono wielorodzinnego, popegeerowskiego b… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »