Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-06-27, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" w Głubczycach. Głubczyce wczoraj i dziś!

Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO - ta nasza urodzinowa - bo przypomnijmy - 70 lat gramy już dla Państwa dotarła w upalny poniedziałek do Głubczyc.
Głubczyce i cały powiat odwiedza regularnie nasz reporter Grzegorz Frankowski. Z kim spotkał się na urodzinowej trasie? Zapraszamy do wysłuchania materiału.

A z czym jeszcze kojarzymy Głubczyce? No chyba najważniejsze to dworzec, w oryginalnym kształcie parowozu, który grał w filmie z samym Willem Dafoe a dziś... popada w ruinę, choć plany odbudowy i nadania nowego charakteru są. Jest też Polonia Głubczyce, która króluje na murawie, a na polach - jeszcze kilka lat temu - król był tylko jeden - zwał się burak cukrowy. Nasi dziennikarze odwiedzają Głubczyce regularnie.

Jest rok 1967. Wybudowanie kilometra drogi w Nowym Rożnowie koło Głubczyc kosztuje... uwaga... pół miliona złotych. Wodociągi okazały się o 100 tys. zł tańsze. Skąd to wiemy - z Radia Opole. Tym tematem zajął się wiosną 67 red. Faustyn Chmielnicki. Wziął na spytki fachowca.

Czyn społeczny był w mocy, lata mijały, Głubczyce rosły w siłę. Lata 70. i 80. to prawdziwy boom na wyroby dziewiarek z zakładów Unii. W szczytowym momencie to było aż 6 oddziałów, oprócz Głubczyc też Biała Prudnicka, Łącznik, Strzeleczki. Mieli przychodnie, żłobki, przedszkole, jadalnię - obiad kosztował 10 złotych, świetlice a pożarnicza drużyna zakładowa - kobiet podkreślmy - w 1977 roku zdobyła srebrny medal na VI Międzynarodowej Olimpiadzie Pożarniczej w Trydencie. Na co dzień panie produkowały - najkrócej mówiąc - można było się tam ubrać od stóp do głów. Od skarpet po czapki, szaliki, śpiochy dla maluszków, kalesony dla seniorów. w 1981 roku zakłady Unii Głubczyce odwiedziła red. Teresa Jasińska,

Historia zakładów Unii skończyła się w 2001 roku. Nie wytrzymały naporu wolnego rynku. Ale to już historia na zupełnie inny czas. A już jutro zabieramy Państwa w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" do Pokoju. Nasze plenerowe studio stanie przy domu kultury. Warto nas słuchać ale warto też odwiedzić studio - bo mamy zabawę plenerową z nagrodami.
Grzegorz Frankowski z wizytą w Głubczycach 27.06.2022
Z wizytą w zakładach Unii Głubczyce w 1981 roku
Zaopatrzenie rolnictwa Głubczyc i okolic w wodę w 1967 roku

Zobacz także

2022-05-24, godz. 16:07, ROD - artykuły "Balladyna" się nie pojawiła, za to przygotowano "Zemstę" Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się oni z językiem polskim. » więcej 2022-05-23, godz. 16:15, ROD - artykuły "To atrakcyjne szczególnie dla Opolan". Zamek w Mosznej trafił na monetę Nowa moneta okolicznościowa z wizerunkiem najsłynniejszego zamku na Opolszczyźnie trafiła do obiegu. » więcej 2022-05-20, godz. 16:09, ROD - artykuły Pomagają uchodźcom od pierwszych dni wojny na Ukrainie. "Szczerze, od serca i od duszy. Wiedzieliśmy, że tak trzeba zrobić" Chęć pomocy i działania deklarowali już w pierwszych godzinach od wybuchu wojny w Ukrainie jeszcze przed utworzeniem Miejskiego Centrum Pomocy Uchodźcom w Opolu przy ul. Krakowskiej 32. » więcej 2022-05-19, godz. 16:15, ROD - artykuły Stan zagrożenia epidemicznego zamiast stanu epidemii. Jakie były dwa lata pandemii? Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 roku. Na Opolszczyźnie pierwsze zakażenie koronawirusem opolski sanepid potwierdził 6 dni później. 16 maja tego roku po ponad dwóch latach odwołano stan epidemii w Pols… » więcej 2022-05-18, godz. 16:12, ROD - artykuły Kwietne dywany zostaną poddane naukowym analizom. Skąd wzięła się ta tradycja? Po wpisaniu tradycji tworzenia kwietnych dywanów przed procesją Bożego Ciała na Opolszczyźnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przyszedł czas na projekt badawczy. » więcej
264265266267268269270
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »