Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-06-27, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" w Głubczycach. Głubczyce wczoraj i dziś!

Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO - ta nasza urodzinowa - bo przypomnijmy - 70 lat gramy już dla Państwa dotarła w upalny poniedziałek do Głubczyc.
Głubczyce i cały powiat odwiedza regularnie nasz reporter Grzegorz Frankowski. Z kim spotkał się na urodzinowej trasie? Zapraszamy do wysłuchania materiału.

A z czym jeszcze kojarzymy Głubczyce? No chyba najważniejsze to dworzec, w oryginalnym kształcie parowozu, który grał w filmie z samym Willem Dafoe a dziś... popada w ruinę, choć plany odbudowy i nadania nowego charakteru są. Jest też Polonia Głubczyce, która króluje na murawie, a na polach - jeszcze kilka lat temu - król był tylko jeden - zwał się burak cukrowy. Nasi dziennikarze odwiedzają Głubczyce regularnie.

Jest rok 1967. Wybudowanie kilometra drogi w Nowym Rożnowie koło Głubczyc kosztuje... uwaga... pół miliona złotych. Wodociągi okazały się o 100 tys. zł tańsze. Skąd to wiemy - z Radia Opole. Tym tematem zajął się wiosną 67 red. Faustyn Chmielnicki. Wziął na spytki fachowca.

Czyn społeczny był w mocy, lata mijały, Głubczyce rosły w siłę. Lata 70. i 80. to prawdziwy boom na wyroby dziewiarek z zakładów Unii. W szczytowym momencie to było aż 6 oddziałów, oprócz Głubczyc też Biała Prudnicka, Łącznik, Strzeleczki. Mieli przychodnie, żłobki, przedszkole, jadalnię - obiad kosztował 10 złotych, świetlice a pożarnicza drużyna zakładowa - kobiet podkreślmy - w 1977 roku zdobyła srebrny medal na VI Międzynarodowej Olimpiadzie Pożarniczej w Trydencie. Na co dzień panie produkowały - najkrócej mówiąc - można było się tam ubrać od stóp do głów. Od skarpet po czapki, szaliki, śpiochy dla maluszków, kalesony dla seniorów. w 1981 roku zakłady Unii Głubczyce odwiedziła red. Teresa Jasińska,

Historia zakładów Unii skończyła się w 2001 roku. Nie wytrzymały naporu wolnego rynku. Ale to już historia na zupełnie inny czas. A już jutro zabieramy Państwa w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" do Pokoju. Nasze plenerowe studio stanie przy domu kultury. Warto nas słuchać ale warto też odwiedzić studio - bo mamy zabawę plenerową z nagrodami.
Grzegorz Frankowski z wizytą w Głubczycach 27.06.2022
Z wizytą w zakładach Unii Głubczyce w 1981 roku
Zaopatrzenie rolnictwa Głubczyc i okolic w wodę w 1967 roku

Zobacz także

2023-02-08, godz. 17:44, ROD - artykuły Rośnie liczna dzieci ze spektrum autyzmu To oznacza, że szkoły i przedszkola notują coraz więcej uczniów z tym zaburzeniem. Do rodziców należy wybór czy chcą by ich dzieci uczyły się w szkołach specjalnych czy publicznych np. z oddziałami integracyjnymi. » więcej 2023-02-07, godz. 17:46, ROD - artykuły Jak poprawić los osób z niepełnosprawnością intelektualną? Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną, żeby wspólnie zastanowić się, jakie działania można podjąć w Opolu, aby takim osobom żyło się tutaj lepiej. » więcej 2023-02-07, godz. 17:42, ROD - artykuły Szukamy gwiazd sportu Od pół roku w szkołach województwa opolskiego i lubelskiego trwa pilotażowy program 'Sportowe talenty'. Jego celem jest wyszukiwanie wśród najmłodszych przyszłych mistrzów sportu. » więcej 2023-02-06, godz. 17:40, ROD - artykuły Taki niedźwiedź tylko w Raszowej, w Dańcu i w Krępnej Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim kontynuują wieloletnią tradycję wodzenia niedźwiedzia. Tutaj strój popularnego bera, z którym każda gospodyni powinna zatańczyć, wykonuje się z kilkudziesięciu metrów słomy. » więcej 2023-02-06, godz. 17:35, ROD - artykuły Mieszkańcy gminy Biała chcą przywrócenia nauki języka niemieckiego w pełnym wymiarze 1700 mieszkańców gminy Biała podpisało petycję do tamtejszego burmistrza. Sprawa dotyczy przywrócenia nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo. » więcej
196197198199200201202
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »