Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-06-20, 16:30 Autor: Cezary Puzyna

"To wielki dzień". Uroczystości z okazji najmłodszego święta w województwie i kraju

Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Dzisiaj po raz pierwszy w historii obchodzimy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Przypomnijmy, odpowiednią ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda w Katowicach - 7 czerwca.
Ogólnopolskie święto będzie obchodzone właśnie 20 czerwca i ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

2 maja ustawę przyjął Sejm, 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat. Andrzej Duda podpisał ten akt prawny 7 czerwca w Katowicach.

A dzisiaj (20.06) z okazji nowego święta zorganizowano uroczystości na Górze św. Anny. W samo południe odprawiona została msza w tamtejszej bazylice, a później uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Pomnik Czynu Powstańczego.

Tam były przemówienia, okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem.

Pogoda zmusiła organizatorów do niewielkiej zmiany w scenariuszu. Burza i wichura spowodowała skrócenie przemówień.
Katarzyna Doros rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim

Zobacz także

2022-09-01, godz. 15:45, ROD - artykuły 83. rocznica wybuch II Wojny Światowej. Uroczystości rocznicowe i spotkanie ze świadkiem pierwszych bombardowań 83 lata temu Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się największa w historii wojna. II Wojna Światowa, która obszarem objęła prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego… » więcej 2022-08-31, godz. 16:30, ROD - artykuły Witaj szkoło! Ostatnie godziny wakacji. "Do kupienia zostały jeszcze zeszyty" Na Opolszczyźnie wakacje kończy 140 tysięcy uczniów i przedszkolaków. Od 1 września naukę w opolskich szkołach rozpoczną także dzieci ukraińskich uchodźców. » więcej 2022-08-30, godz. 16:45, ROD - artykuły Zdzieszowice to nie tylko przemysł. To był kolejny przystanek akcji wakacyjnej "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO Wakacje się kończą ale nasza akcja trwa. Wciąż jesteśmy w trasie z okazji 70. urodzin Radia Opole. Dziś nasze plenerowe studio zawitało do Zdzieszowic. Sposobów na ciekawe spędzenie tam czasu szukał Krzysztof Dobrowolski » więcej 2022-08-29, godz. 17:00, ROD - artykuły Pakosławice wczoraj i dziś. 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO w najstarszej wsi powiatu nyskiego Nasze plenerowe studio w podróży po regionie dotarło do Pakosławic. To jedna z najstarszych wsi powiatu nyskiego. Zapis jej dotyczący pochodzi z XIV wieku. O życiu codziennym i atrakcjach od święta mówił na naszej antenie Jakub … » więcej 2022-08-29, godz. 15:30, ROD - artykuły Po zmroku będzie... ciemno. Dąbrowa wygasza latarnie, bo oszczędza To nie jest awaria - to przemyślana akcja. Gmina Dąbrowa nadchodzącej nocy ma pogrążyć się w ciemności.. Latarnie uliczne będą wygaszone, bo ceny energii idą w górę. Do mieszkańców samorządowcy piszą - prosimy o zaopatrzenie… » więcej
239240241242243244245
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »