Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2021-10-08, 16:02 Autor: Marzena Śmierciak

Ile będzie kosztować reaktywacja linii kolejowych Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz?

Zdjęcie ilustracyjne [fot. M.Śmierciak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. M.Śmierciak]
Opolski urząd marszałkowski zlecił przygotowanie opracowania, które odpowie na pytanie, czy odbudowa linii kolejowych Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz ma uzasadnienie ekonomiczne. Według obecnych przewidywań koszt budowy blisko 50 km torów może wynieść około pół miliarda złotych, z czego około 75 mln złotych muszą pokryć samorządy, a resztę - rząd.
Po początkowym entuzjazmie związanym z perspektywą reaktywacji tych linii coraz częściej mówi się o kosztach, niektórzy samorządowcy uważają, że inwestycja pochłonie 800 mln złotych. Wicemarszałek Szymon Ogłaza na razie uspokaja nastroje i czeka na przygotowanie ekspertyzy.

Samorządowcy na dzisiejszym spotkaniu (08.10) wskazywali, że w sierpniu ubiegłego roku otrzymali zapewnienie ze strony byłego już wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego i wiceministra środowiska Michała Wosia, iż rząd pokryje całość inwestycji. - Te rozmowy nadal trwają - usłyszeliśmy na konferencji.

Przypomnijmy, że kursy pociągów pasażerskich w powiecie głubczyckim zlikwidowano 20 lat temu. Nie poddawała się jednak grupa społeczników, która udrożniła przejazd dla drezyn między Głubczycami a Baborowem, zwracając uwagę decydentów, że odbudowa tej linii jest konieczna.

Sprawą zajął się Piotr Wójtowicz.
Posłuchaj - autor Piotr

Zobacz także

2024-09-27, godz. 16:30, ROD - artykuły Branża turystyczna po powodzi: nie odwołujcie rezerwacji, czekamy na was Praktycznie zamarły obroty w Górskim Domu Turysty 'Pod Biskupią Kopą'. Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło szlaki turystyczne po intensywnych opadach deszczu przed dwoma tygodniami, które… » więcej 2024-09-26, godz. 16:30, ROD - artykuły Opole pomoże poszkodowanym przez powódź gminom Pomoc o wartości 2,5 miliona złotych przeznaczy Opole dla poszkodowanych w powodzi samorządów. Milion złotych zarezerwowano na przyszły rok, ale jeszcze w tym roku 700 tysięcy złotych trafi do poszkodowanych gmin, m.in. do Głuchołaz… » więcej 2024-09-25, godz. 16:30, ROD - artykuły Operacja "Feniks" na Opolszczyźnie. Wojsko pomaga walczyć ze skutkami kataklizmu Na terenach dotkniętych powodzią trwa wojskowa operacja o kryptonimie 'Feniks'. To największa operacja wojskowa po 1989 roku. Przez cały czas jej trwania, czyli co najmniej do końca roku, w pomoc samorządom w odbudowie zniszczonej infrastruktury… » więcej 2024-09-24, godz. 16:30, ROD - artykuły Góry Opawskie zamknięte. Właściciele ośrodków liczą straty po powodzi Wielka woda, która przeszła w ostatnich dniach przez województwo opolskie, mocno dotknęła też opolskich przedsiębiorców. W wielu miejscowościach zniszczone zostały mniejsze i większe biznesy - sklepy, kawiarnie, bary, apteki. Opolska… » więcej 2024-09-23, godz. 16:30, ROD - artykuły Opolszczyzna sprząta po wielkiej wodzie, Opole myśli o inwestycjach przeciwpowodziowych Fala powodziowa na Odrze dotarła do województwa lubuskiego. Tymczasem Opole może już odetchnąć z ulgą. Stolicę regionu, ale także Kędzierzyn-Koźle czy Wrocław uratował przed zalaniem sprawnie działający suchy zbiornik Racibórz… » więcej
22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »