Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2021-09-13, 13:56 Autor: Marzena Śmierciak

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka - beatyfikowani

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
15. Rodzinny Bieg Prymasowski. Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie. Ślubowanie uczniów dochowania wierności naukom kardynała Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
15. Rodzinny Bieg Prymasowski. Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie. Ślubowanie uczniów dochowania wierności naukom kardynała Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Cela kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Franciszkanów w Prudniku Lesie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Cela kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Franciszkanów w Prudniku Lesie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka - ogłoszeni błogosławionymi. Obrzęd beatyfikacji miał miejsce w niedzielę (12.09) w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.
Mszę beatyfikacyjną koncelebrowało 600 księży, w tym 80 biskupów z Polski. W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele władz państwa, przedstawiciele wspólnot modlitewnych z całej Polski oraz tysiące wiernych. Tłumy zjechały wczoraj także do Prudnika, miejsca, gdzie przez ponad rok więziony był Prymas Tysiąclecia.

Podczas uroczystości w stolicy legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ogłosił nowych błogosławionych.

Uroczystości związane z upamiętnieniem osoby błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędą się w Prudniku również w październiku.

Kandydatem na ołtarze jest między innymi biskup Antoni Baraniak, który we wrześniu 1953 roku był aresztowany razem z prymasem tysiąclecia. Mimo brutalnych przesłuchań nie dał się złamać i nie pogrążył swoimi zeznaniami Stefana Wyszyńskiego.
Posłuchaj relacji - autor Paweł Konieczny

Zobacz także

2024-09-27, godz. 16:30, ROD - artykuły Branża turystyczna po powodzi: nie odwołujcie rezerwacji, czekamy na was Praktycznie zamarły obroty w Górskim Domu Turysty 'Pod Biskupią Kopą'. Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło szlaki turystyczne po intensywnych opadach deszczu przed dwoma tygodniami, które… » więcej 2024-09-26, godz. 16:30, ROD - artykuły Opole pomoże poszkodowanym przez powódź gminom Pomoc o wartości 2,5 miliona złotych przeznaczy Opole dla poszkodowanych w powodzi samorządów. Milion złotych zarezerwowano na przyszły rok, ale jeszcze w tym roku 700 tysięcy złotych trafi do poszkodowanych gmin, m.in. do Głuchołaz… » więcej 2024-09-25, godz. 16:30, ROD - artykuły Operacja "Feniks" na Opolszczyźnie. Wojsko pomaga walczyć ze skutkami kataklizmu Na terenach dotkniętych powodzią trwa wojskowa operacja o kryptonimie 'Feniks'. To największa operacja wojskowa po 1989 roku. Przez cały czas jej trwania, czyli co najmniej do końca roku, w pomoc samorządom w odbudowie zniszczonej infrastruktury… » więcej 2024-09-24, godz. 16:30, ROD - artykuły Góry Opawskie zamknięte. Właściciele ośrodków liczą straty po powodzi Wielka woda, która przeszła w ostatnich dniach przez województwo opolskie, mocno dotknęła też opolskich przedsiębiorców. W wielu miejscowościach zniszczone zostały mniejsze i większe biznesy - sklepy, kawiarnie, bary, apteki. Opolska… » więcej 2024-09-23, godz. 16:30, ROD - artykuły Opolszczyzna sprząta po wielkiej wodzie, Opole myśli o inwestycjach przeciwpowodziowych Fala powodziowa na Odrze dotarła do województwa lubuskiego. Tymczasem Opole może już odetchnąć z ulgą. Stolicę regionu, ale także Kędzierzyn-Koźle czy Wrocław uratował przed zalaniem sprawnie działający suchy zbiornik Racibórz… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »