Sprzedawać udziały miasta w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny? Budować drogę przez wyspę Bolko? Jak rozładować korki w Opolu? Co zrobić, by ożywić kulturalnie centrum miasta? Te pytania dominowały w kampanii wyborczej w Opolu.
Jednak to nie one zdominowały kampanię. Ton nadały jej bezpardonowe personalne ataki wymierzone w kandydatów i domniemane afery, za które mieli odpowiadać. Tomaszowi Garbowskiemu wypomniano to, że był prominentnym działaczem SLD w czasach afery ratuszowej. Arkadiusza Wiśniewskiego obciążano odpowiedzialnością za niekorzystną dla miasta – przynajmniej zdaniem jego przeciwników i części radnych obecnej rady miasta – transakcję sprzedaży działki przy Andersa 8. Tadeuszowi Jarmuziewiczowi zarzucono, że był kiepskim wiceministrem, który nie pamiętał o problemach Opolszczyzny.
Największą niespodzianką było niezarejestrowanie trzech list kandydatów SLD do rady miasta, co uniemożliwiło posłowi Garbowskiemu start w wyborach prezydenckich. Sprawa trafiła do prokuratury, bo część list z podpisami została skserowana. Ciekawostką jest też to, że ustępujący po 12 latach prezydent Ryszard Zembaczyński nie poparł żadnego z kandydatów.
W piątek zaprosiliśmy na ostatnią przed pierwszą turą samorządową debatę Radia Opole.
Gośćmi Anety Skomorowskiej i Marka Świercza byli: Norbert Honka, pierwszy w historii kandydat Mniejszości Niemieckiej na prezydenta Opola, Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej, Marcin Ociepa, kandydujący z ramienia Razem dla Opola z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Pilc reprezentujący Nową Lewicę Opolską, Grzegorz Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Arkadiusz Wiśniewski, kandydujący z własnego komitetu.
Posłuchaj:
Przedwyborcze debaty w Radiu Opole: