Radio Opole » Eurowybory 2014 » Aktualności - informacje bieżące archiwalne

Aktualności - informacje bieżące archiwalne

2014-04-18, 13:23 Autor: Radio Opole

18.04.2014 Joanna Maksymowicz i Tomasz Szczepański o tym, że radni interesują nas bardziej niż europosłowie a droga do pracy w komisji wyborczej wiedzie przez wyborcze komitety

Choć wybory do Europarlamentu mamy już za kilka tygodni, więcej telefonów do opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego dotyczy wyborów samorządowych, do których mamy jeszcze ładnych kilka miesięcy. - Bliższa koszula ciału - tłumaczyli ten fenomen w Loży Radiowej pracownicy delegatury Joanna Maksymowicz i Tomasz Szczepański.

Są Opolanie, którzy już teraz chcieliby otrzymać druki i zabrać się za rejestrację komitetów w wyborach samorządowych.

- Tłumaczymy im, że będą to mogli zrobić dopiero wtedy, gdy wybory zostaną zrządzone i ruszy kampania wyborcza - tłumaczy Szczepański. - Teraz zainteresowani wyborami mogą co najwyżej towarzysko podyskutować z przyszłymi członkami komitetu o strategii.

Na razie na tapecie KBW są eurowybory. Wiemy już, że w okręgu dolnośląsko-opolskim będziemy mieli nie więcej niż 9 i nie mniej niż 7 komitetów wyborczych. Skąd ta różnica? jak wyjaśnia Joanna Maksymowicz, to efekt obowiązującej ordynacji. Otóż komitet wyborczy, który chce wystawić kandydatów we wszystkich okręgach , musi uzbierać podpisy w co najmniej połowie z 13 okręgów. Jeśli się uda w siedmiu, w pozostałych sześciu wystarczy zarejestrować listy bez dołączania podpisów. I w przypadku naszego okręgu są dwa takie komitety - dopiero po sprawdzeniu, czy spełnili ten wymóg, dowiemy się, czy ich kandydaci mogą startować także w okręgu dolnośląsko-opolskim. Wszystko wyjaśni się po świętach.

O co jeszcze pytają Opolanie? O możliwość pracy w obwodowych okręgach wyborczych. Członków komisji potrzeba sporo, bo mamy w regionie 893 takie komisje, a w każdej musi zasiadać od 7 do 9 członków (przy czym jeden jest delegowany przez włodarza samorządu). Członkowie komisji są wystawiani przez komitety wyborcze i chętni do pracy w komisjach są przez pracowników delegatury KBW odsyłani do tychże komitetów. Co, jak się okazuje, nie wszystkim się podoba. Są tacy, którzy chcą popracować w komisji, ale niekoniecznie chcą występować w roli przedstawicieli tego czy innego ugrupowania.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-05-21, godz. 08:37, Eurowybory 2014 - aktualności Rafał Tkacz Dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu pytaliśmy o wybory do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2014-05-20, godz. 14:45, Eurowybory 2014 - aktualności Kłosowski: W Baborowie robią kampanię PO Poseł PiS i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego Sławomir Kłosowski zarzuca samorządowcom z Baborowa, że robią Platformie Obywatelskiej kampanię wyborczą w urzędzie. » więcej 2014-05-20, godz. 14:08, Eurowybory 2014 - aktualności Zmiany w obwodach wyborczych w Brzegu Urzędnicy tamtejszego magistratu apelują, by dokładnie zapoznać się z nowymi obwodami i lokalami wyborczymi. W mieście przybyło aż pięć nowych miejsc do głosowania. Łącznie podczas niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego… » więcej 2014-05-20, godz. 13:22, Eurowybory 2014 - aktualności Eurowybory w świątecznej Nysie Wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały w Nysie niezwykłą, głośną i rozrywkową scenerię, bowiem od piątku do niedzieli potrwa święto miasta. Zatem wiele obowiązków spadnie na tamtejszą policję, która będzie pilnowała… » więcej 2014-05-20, godz. 08:55, Eurowybory 2014 - aktualności 19.05.2014 Prof. Piotr Wach o wpływie eurowyborów na rezultaty kolejnych kampanii wyborczych w Polsce Prof. Piotr Wach przyznał w Loży Radiowej, że wielu kandydatom brakuje podstawowej wiedzy na temat tego, czym zajmuje się Parlament EuropejskiSenator PO uważa, że wyniki eurowyborów będą miały realny wpływ na przebieg i rezultaty… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »