Radio Opole » Eurowybory 2014 » Aktualności - informacje bieżące archiwalne

Aktualności - informacje bieżące archiwalne

2014-04-08, 12:50 Autor: Radio Opole

08.04.2014 Anna Zalewska o tym, że Unia Europejska odwraca się od wiatraków a Don Kichotów jest już w Polsce dwa i pół miliona

- Niemieccy eksperci zbadali wpływ wiatraków na niemiecka gospodarkę i teraz kanclerz Merkel ma poważny problem - powiedziała w Loży Radiowej Anna Zalewska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydatka tej partii do Parlamentu Europejskiego. - Okazało się, że w latach 2000 - 2009 masowe stawianie farm wiatrowych nie wpłynęło na spadek emisji dwutlenku węgla i na innowacyjność gospodarki. Tylko w Bawarii demontuje się 9 tysiące elektrowni wiatrowych. Po rewitalizacji trafią do nas.

Anna Zalewska, szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Wiatrowej Bezpiecznej Dla Ludzi i ŚrodowiskaPosłanka Zalewska walczy z wiatrakami od sześciu lat. Żartuje, że świetnie zna powieść Cervantesa, ale wcale nie czuje się jak Don Kichot.

- Pomagam ludziom skutecznie. Jeśli tylko zdążymy w odpowiednim momencie procedury, to jesteśmy w stanie taką inwestycje powstrzymać - mówi. - Zjechałam całą Polskę, znam tę tematykę od podszewki, czuje za sobą rzeszę dwóch i pół miliona Polaków, którzy mają problem z wiatrakami i którzy przechodzą szybką lekcje edukacji obywatelskiej.

Nasz gość przypomina zastrzeżenia natury zdrowotnej, ale chętnie sięga tez do argumentów ekonomicznych. Mówi, że gminy, które postawiły na wiatraki, wcale nie zarabiają, ale - tracą.

- Gdy rosną ich dochody, rząd obcina im subwencję wyrównawczą - tłumaczy. - Niby wychodzą na zero, ale tak naprawdę tracą, bo grunty w pobliżu wiatraków tracą na wartości. Dotyczy to także działek prywatnych. ludzie nie są w stanie sprzedać domów stojących blisko wiatraków. I prędzej czy później wystąpią o odszkodowania. Nie do inwestorów, ale - do samorządów. Są już pierwsze takie przymiarki, to będą głośne pozwy zbiorowe.

Zalewska firmuje projekt ustawy, która cywilizuje tego rodzaju inwestycje. Mówi, że trzeba zacząć od ustalenia odległości turbin od domów - nie może to być kilkaset metrów, ale, powiedzmy, 3 kilometry. Procedowanie projektu ustawy zostało na razie zamrożone, ale koalicja nie wrzuciła jej do kosza. - Najwyraźniej premier tez wie, że będzie z tym problem - podejrzewa Zalewska.

Posłuchaj:

Zobacz także

2014-05-25, godz. 21:25, Eurowybory 2014 - aktualności Jazłowiecka z mandatem? Relacje z nocy wyborczej. Exit poll Według sondażu exit poll IPSOS Danuta Jazłowiecka utrzyma mandat. Jednak dane cząstkowe PKW wskazują, że może go otrzymać kandydat Nowej Prawicy. Czy Opolszczyzna będzie miała swoją przedstawicielkę w Brukseli? » więcej 2014-05-25, godz. 19:09, Eurowybory 2014 - aktualności Frekwencja do godziny 17:30 12,88 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego do godziny 17:30. W kraju frekwencja wyniosła 16,91 procent. » więcej 2014-05-25, godz. 18:01, Eurowybory 2014 - aktualności Opolskie. Znów niska frekwencja 5,35 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w eurowyborach do godziny 12:00.Są gminy, gdzie ledwo przekroczyła 3 procent. » więcej 2014-05-25, godz. 13:28, Eurowybory 2014 - aktualności Eurowybory. Frekwencja na 12:00 5,35 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w eurowyborach do godziny 12:00. Informacje o frekwencji w regionie i wszystkich gminach przekazał mediom sędzia Marek Bujak, członek Rejonowej Komisji Wyborczej. Jak podała PKW… » więcej 2014-05-25, godz. 10:50, Eurowybory 2014 - aktualności Gdy nie wiesz, gdzie oddać głos - Mamy pierwsze sygnały od wyborców, że mają problemy ze znalezieniem swoich lokali wyborczych - poinformował Radio Opole Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Opolanie, którzy chcą uzyskać tego rodzaju… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »