Radio Opole » Eurowybory 2014 » Aktualności - informacje bieżące archiwalne

Aktualności - informacje bieżące archiwalne

2014-03-03, 09:24 Autor: Radio Opole

Rasch o eurowyborach i Ukrainie

Na tegorocznych listach kandydatów do Europarlamentu nie będzie przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej z regionu opolskiego. Mniejszość też nie poprze kandydatów żadnej z partii czy komitetu wyborczego. Jak powiedział Norbert Rasch, szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Mniejszość nie chce żadnemu ugrupowaniu robić prezentu, z którego nic dla Mniejszości nie wyniknie.

Norbert RaschNorbert Rasch powiedział Radiu Opole, że jeszcze w połowie zeszłego roku kontaktował się z opolskimi partiami, ale bezskutecznie.

– Około maja – czerwca napisałem do wielu ugrupowań w naszym regionie z pytaniem, jak postrzegają sprawy mniejszościowe, jak chciałyby zajmować się sprawami mniejszości narodowych i etnicznych. Żadna merytoryczna odpowiedź się nie pojawiła. Tylko z SLD przyszło pismo zwrotne, że moglibyśmy się spotkać. Spotkaliśmy się, ale niewiele z tego wynikało – wyjaśnia Rasch.

Jak dodaje gość Radia Opole, Mniejszość Niemiecka włączy się jednak w same wybory. – Zachęcamy ludzi, aby poszli na wybory, żeby frekwencja nie była niska, chodzi o to, by pokazywać, że eurowybory są ważne – mówi Rasch. – Ale nie chcemy nikogo desygnować – zaznacza. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju.

Lidera TSKN pytaliśmy również o sytuację na Ukrainie. – Rosja może się daleko posunąć i nawet sankcje USA nie będą tutaj skuteczne – stwierdził Rasch. – Rosja to mocarstwo, ma wiele zasobów, poza tym nie liczy się z wieloma partnerami, co jest dosyć niebezpieczne. Trzeba tylko utrzymywać stały kontakt z Ukrainą, naszym regionem partnerskim – Iwanofrankiwskiem. Na ostatnim sejmiku apelowałem, by zacieśnić te kontakty, pytać jak pomóc – dodaje lider TSKN.

Jak zapewnia Rasch, opolska Mniejszość Niemiecka próbuje kontaktować się i pomagać Niemcom na Ukrainie.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:


Marzena Śmierciak (oprac. WK)

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »