Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-10-08, 13:58 Autor: Radio Opole

Karty do głosowania inne niż dotychczas

W niedzielnych (9.10) wyborach do Sejmu i Senatu pierwszy raz będziemy głosować na nowych kartach. Dotychczasowe wielkoformatowe i jednostronicowe karty zostały zastąpione przez broszury. To jak będzie wyglądać karta z kandydatami do Sejmu, wyjaśnia Joanna Maksymowicz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Joanna Maksymowicz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego– Będzie miała ścięty prawy róg górny. Na każdej karcie będzie mogła znajdować się tylko jedna lista z kandydatami. Standardowo, jak to na każdej karcie wyborczej, na samym dole będzie znajdowała się informacja o sposobie głosowania i ważności głosu, a pod tą informacją będą znajdowały się dwie pieczęci: czarna i czerwona obwodowej komisji wyborczej – mówi Joanna Maksymowicz.

– Karta do Senatu będzie standardowo jedna formatu A4. Jedyną rzeczą odróżniającą ją od tych, znanych z lat ubiegłych, to będzie ścięty prawy róg górny – dodaje Joanna Maksymowicz.

Posłuchaj radiowego "Poradnika wyborczego" pt. "Karty do głosowania jak książeczka":

Posłuchaj radiowego "Poradnika wyborczego" pt. "Poprawki do kart do głosowania":
Wiemy już, że na wydrukowanych kartach do głosowania znajdują się nazwiska osób, które ze startu do parlamentu zrezygnowały. Czy w takiej sytuacji Okręgowa Komisja Wyborcza planuje ponowny druk nowych kart? Na to pytanie odpowiada dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz.


Damian Drzyzga (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »