Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-15, 16:57 Autor: Radio Opole

Sanocki: Taka ordynacja jest sprzeczna z konstytucją

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość nie będzie finansował kampanii wyborczej Janusza Sanockiego, zabronił mu też wydawania pieniędzy na nią. To reakcja władz partii na wypowiedzi Sanockiego chwalące białoruski porządek.

Janusz Sanocki twierdzi, że zakazanie mu prowadzenia kampanii jest niezgodne z konstytucjąNa podstawie ordynacji wyborczej PiS uniemożliwił prowadzenie płatnej kampanii wyborczej. Janusz Sanocki przekonywał podczas dzisiejszej (15.09) konferencji prasowej, że taka ordynacja jest sprzeczna z konstytucją, która mówi o równości obywateli wobec prawa. – Ja jestem obywatelem korzystającym z pełni praw, ponieważ nawet nabyłem te prawa bierne wyborcze, a tu nie mogę prowadzić kampanii. I to zgodnie, jak się okazuje, z ordynacją. Jest to najbardziej jaskrawy i jawny przypadek, który pokazuje, że ordynacja w takim kształcie jest po prostu sprzeczna z konstytucją – mówi Sanocki.

Sanocki uważa, że jest to przykład na to, iż startując z poparciem partii, kandydat jest całkowicie od niej zależny. – Kandydat w zupełności zależy od widzimisię partii. Oni mi odpisali, że nawet moje darowizny finansowe, których teraz nie przyjmują, ale gdyby je przyjmowali, to mogą je kierować na dowolny cel – tłumaczy Sanocki.

Teraz kandydat na senatora zamierza prowadzić kampanię wyborczą, chodząc od drzwi do drzwi wyborców. Na kampanię nie może wydać ani grosza.

Posłuchaj informacji:


Piotr Wójtowicz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »