Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-12, 17:46 Autor: Radio Opole

Kuratorium oświaty podważyło kandydaturę Krzysztofki

Kandydatura wyborcza Zdzisława Krzysztofki została zakwestionowana przez Kuratorium Oświaty w Opolu. Krzysztofka startuje do Senatu z listy Prawa i Sprawiedliwości. – Wpłynęło do nas pismo skierowane od samego kandydata z pytaniem, czy może wziąć udział w wyborach – mówi Tomasz Szczepański z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

Halina Bilik, Opolska Kurator Oświaty– Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego każdy, kto w dniu wyborów ukończył określony wiek, może kandydować. Okręgowa Komisja Wyborcza nie ma jednak uprawnień do interpretacji innych ustaw szczególnych, jak w tym przypadku: ustawy o służbie cywilnej – tłumaczy Tomasz Szczepański.

Z ustawy wynika natomiast, że członkowi korpusu służby cywilnej nie wolno publicznie manifestować swoich poglądów politycznych.

– Pan Krzysztofka ma wolną wolę i jest dorosły. Oczywiste jest jednak, że jego udział w kampanii wyborczej jest niezgodny z przepisami – tłumaczy Halina Bilik, Opolski Kurator Oświaty. – Pan Krzysztofka, spotykając się z wyborcami, przedstawia publicznie swoje poglądy polityczne. Rozmawiałam z nim na ten temat, ale to on podejmie decyzję. W ramach moich działań, występuję jedynie na drogę wypowiedzenia umowy o pracę.

Krzysztofka nie podjął jeszcze decyzji, czy mimo możliwości utraty pracy, będzie kandydował.

– Dla mnie to prawo odnosi się do miejsca i godzin pracy – mówi Zdzisław Krzysztofka. – Uważam, że to jest zamach na moje konstytucyjne prawa, jeżeli nie mogę popołudniami, w wolnych godzinach organizować sobie czasu i np. uczestniczyć w wyborach.

W ustawie o służbie cywilnej znajduje się też zapis zabraniający pracownikom tejże służby zakładania partii politycznych oraz uczestniczenia w nich. Krzysztofka należy do Prawa i Sprawiedliwości od 2002 roku, a jednocześnie jest starszym wizytatorem kuratorium oświaty, a więc pracownikiem służby cywilnej.

Posłuchaj informacji:

Kamila Zawłocka (oprac. Karolina Kopacz)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »