Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-08, 17:16 Autor: Radio Opole

Łukawiecki: Moim rozliczeniem jest publiczna spowiedź

– Podpisałem zobowiązanie do współpracy z SB, ale nigdy jej nie podjąłem – powiedział w "Loży radiowej" Kazimierz Łukawiecki, były dyrektor opolskiego oddziału NFZ, dziś kandydat SLD do Senatu.

Kazimierz ŁukawieckiŁukawiecki zgodził się na współpracę z SB we wrześniu 1972 roku. Jak twierdzi, zrobił to pod groźbą procesu za rzekomą kradzież i groźbą usunięcia ze studium nauczycielskiego. Esbecy mieli go nachodzić nie tylko w czasie studiów, ale także wtedy, gdy zaczął już pracę jako nauczyciel w Izbicku. Miał tam rozpracowywać środowisko śląskich autochtonów. – Jedno, drugie, czy trzecie spotkanie, wreszcie powiedziałem "Dosyć! Nie ma mowy o żadnej współpracy" – mówił w "Loży radiowej".

Łukawiecki nie widział swoich akt w Instytucie Pamięci Narodowej, ale na jego prośbę obejrzał je Zbigniew Bereszyński, opolski historyk badający archiwa tajnych służb. – Myślę, że wystąpię w tej chwili o to wszystko. Nie, żeby się rozliczać. Rozliczam się w środku. Moim rozliczeniem z tamtym okresem jest ta publiczna spowiedź – wyjaśnia.

Łukawiecki sam poinformował opinię publiczną o incydencie sprzed blisko 40 lat, udzielając wywiadu Nowej Trybunie Opolskiej i przyjmując zaproszenie Radia Opole. Gdyby tego nie zrobił, wyborcy dowiedzieliby się o jego kontaktach z SB z obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej, którego treść została w czwartek (8.09) zaakceptowana i skierowana do druku. – Uważałem, że moi wyborcy powinni ten szczegół mojego życia znać - również po to, żeby broń Boże takimi metodami, kiedy będzie taka w sytuacja w życiu, gdy ewentualnie będę już w parlamencie, żeby nikt takich rzeczy nie wyciągał – tłumaczy.

Dodajmy, że gościem piątkowej (9.09) "Loży radiowej" po godz. 13:00 będzie historyk Zbigniew Bereszyński, który zbadał materiały na temat Łukawieckiego zgromadzone w archiwum IPN.

Posłuchaj informacji:


Oprac. Marek Świercz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-09-30, godz. 11:32, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Rasch: Na edukację prezesa Kaczyńskiego jest za późno Atak na prawa konstytucyjne mniejszości i brak tolerancji zarzucają Jarosławowi Kaczyńskiemu przedstawiciele opolskiej Mniejszości Niemieckiej. W tej sprawie wysłali list do lidera Prawa i Sprawiedliwości. Komentują w nim wypowiedź… » więcej 2011-09-28, godz. 19:56, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Kurski: Ludzie na Opolszczyźnie widzą, jak się pomylili - 'Polska w budowie' to nic nie znaczące hasło wyborcze - mówił w Namysłowie Jacek Kurski. Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości przyjechał z krótką wizytą na Opolszczyznę. Spotkał się z wyborcami i zachęcał do głosowania… » więcej 2011-09-28, godz. 18:29, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Kandydatki na parlamentarzystki a idea Rodła - Przyszłe parlamentarzystki z województwa opolskiego mogą stać się ambasadorkami idei Rodła - mówił podczas środowego (28.09) spotkania Tadeusz Szczyrbak, przedstawiciel Związku Polaków w Niemczech. » więcej 2011-09-28, godz. 17:28, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Mniejszość o zdrowiu i aktywizacji starszych Aktywizacja ludzi starszych i promowanie profilaktyki zdrowia - to niektóre założenia programu wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Sprawy społeczne to trzeci filar propozycji Mniejszości przed wyborami. » więcej 2011-09-28, godz. 11:44, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Niewidomi nie chcą głosować z nakładkami Braille'a Niewidomi z powiatu prudnickiego nie będą głosować podczas wyborów parlamentarnych przy pomocy nakładek Braille'a. Udający się do urn po raz pierwszy mogą skorzystać z takiego udogodnienia. Tyle tylko, że brak chętnych. W poniedziałek… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »