Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-08, 17:16 Autor: Radio Opole

Łukawiecki: Moim rozliczeniem jest publiczna spowiedź

– Podpisałem zobowiązanie do współpracy z SB, ale nigdy jej nie podjąłem – powiedział w "Loży radiowej" Kazimierz Łukawiecki, były dyrektor opolskiego oddziału NFZ, dziś kandydat SLD do Senatu.

Kazimierz ŁukawieckiŁukawiecki zgodził się na współpracę z SB we wrześniu 1972 roku. Jak twierdzi, zrobił to pod groźbą procesu za rzekomą kradzież i groźbą usunięcia ze studium nauczycielskiego. Esbecy mieli go nachodzić nie tylko w czasie studiów, ale także wtedy, gdy zaczął już pracę jako nauczyciel w Izbicku. Miał tam rozpracowywać środowisko śląskich autochtonów. – Jedno, drugie, czy trzecie spotkanie, wreszcie powiedziałem "Dosyć! Nie ma mowy o żadnej współpracy" – mówił w "Loży radiowej".

Łukawiecki nie widział swoich akt w Instytucie Pamięci Narodowej, ale na jego prośbę obejrzał je Zbigniew Bereszyński, opolski historyk badający archiwa tajnych służb. – Myślę, że wystąpię w tej chwili o to wszystko. Nie, żeby się rozliczać. Rozliczam się w środku. Moim rozliczeniem z tamtym okresem jest ta publiczna spowiedź – wyjaśnia.

Łukawiecki sam poinformował opinię publiczną o incydencie sprzed blisko 40 lat, udzielając wywiadu Nowej Trybunie Opolskiej i przyjmując zaproszenie Radia Opole. Gdyby tego nie zrobił, wyborcy dowiedzieliby się o jego kontaktach z SB z obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej, którego treść została w czwartek (8.09) zaakceptowana i skierowana do druku. – Uważałem, że moi wyborcy powinni ten szczegół mojego życia znać - również po to, żeby broń Boże takimi metodami, kiedy będzie taka w sytuacja w życiu, gdy ewentualnie będę już w parlamencie, żeby nikt takich rzeczy nie wyciągał – tłumaczy.

Dodajmy, że gościem piątkowej (9.09) "Loży radiowej" po godz. 13:00 będzie historyk Zbigniew Bereszyński, który zbadał materiały na temat Łukawieckiego zgromadzone w archiwum IPN.

Posłuchaj informacji:


Oprac. Marek Świercz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-03, godz. 20:10, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Kolejna osoba wycofuje się z kandydowania do Sejmu Tym razem rezygnację składa Weronika Kąkol. Startowała ona z listy Polskiej Partii Pracy Sierpień '80. - W piątek (30.09) wpłynęło do nas oświadczenie w tej sprawie - mówi Joanna Maksymowicz z opolskiej delegatury Krajowego Biura… » więcej 2011-10-03, godz. 16:22, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Spór między opolskimi posłami o obronę izby celnej Według Sławomira Kłosowskiego posłowie Tomasz Garbowski i Ryszard Galla nie brali udziału w spotkaniu z Jackiem Kapicą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Jest to reakcja na wczorajszą (02.10) konferencję prasową Garbowskiego… » więcej 2011-10-03, godz. 14:40, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Kotyś nie naruszył dyscypliny finansów Umorzono postępowanie w sprawie podejrzenia naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez Józefa Kotysia, byłego wicemarszałka regionu. Przypomnijmy: chodziło o zakup materiałów promujących Regionalny Program Operacyjny. Działania… » więcej 2011-10-03, godz. 14:18, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jaki: Opolska kurator do zwolnienia - Opolska kurator oświaty powinna być zwolniona - apeluje Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko przez wyborczą ulotkę, w której kurator wystąpiła obok kandydatki Platformy Obywatelskiej Leonardy Płoszaj. Rekomenduje ją… » więcej 2011-10-03, godz. 13:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Ulotka szkalująca kandydatów. Będzie proces cywilny W powiecie nyskim jest kolportowana ulotka szkalująca takich kandydatów do Sejmu i Senatu, jak Ryszard Knosala, Norbert Krajczy, Kazimierz Łukawiecki, Leszek Korzeniowski i Rajmund Miller. Taką informację, wraz ze wspomnianą ulotką… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »