Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-08-16, 14:35 Autor: Radio Opole

Opolski PJN proponuje zmiany w grupie PKP

„Pasażer jest najważniejszy” – głosili dziś (16.08) członkowie opolskiego PJN-u. Na spotkaniu zorganizowanym na peronie opolskiego dworca, przedstawili plan poprawy sytuacji polskich kolei. – Stan polskich kolei wciąż się pogarsza. Podróżnym proponuje się niski standard, ciągłe opóźnienia i masę problemów – mówi Elżbieta Adamska-Wedler, była posłanka.

PKP– Kiedy byłam dzieckiem, byłam zadowolona z podróży koleją. Przestałam jednak je lubić, kiedy zostałam posłanką, choć jeździliśmy pierwszą klasą jako osoby uprzywilejowane. Nie wyobrażam sobie by sytuacja polskiej kolei miała nadal wyglądać tak jak w tej chwili – skarży się Elżbieta Adamska-Wedler.

PJN chce wzmocnić pozycję regulatora kolejowego, jakim jest Urząd Transportu Kolejowego. Partia proponuje też opracowanie Karty Praw Pasażera Kolei.

– Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Polskie Koleje Państwowe powoli zmierzają do upadku – podkreśla Marcin Ociepa, przewodniczący opolskiego PJN-u. – Jeżeli dzisiaj politykom nie wystarczy odwagi na podjęcie stanowczych decyzji, to luksusem będą nawet pociągi, w których korytarze są tak zapełnione, że nie można się dostać do, brudnych zresztą, toalet. Takich pociągów również może zabraknąć.

Najważniejszą zmianą, jaką proponuje PJN jest ułatwienie wolnej konkurencji przewoźników. Partia proponuje prywatyzację grupy PKP. W ręku państwa miałyby pozostać Polskie Linie Kolejowe, czyli właściciel całej infrastruktury. – PLK powinno na równych zasadach udostępniać tory spółkom przewozowym. Pasażera nie interesuje to, z jaką firmą dotrze do celu. Ważne aby przejazd stał się łatwy i przyjemny – dodaje Marcin Ociepa.

Posłuchaj informacji:

Kamila Zawłocka (oprac. Karolina Kopacz)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »