Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-08-10, 18:04 Autor: Radio Opole

Przedwyborcze kalkulacje ugrupowań

Większość partii ustaliła już kolejność na listach kandydatów do parlamentu. Teraz szacują, ile mogą zdobyć miejsc w Sejmie i Senacie. Na Opolskie przypada dwanaście mandatów.

 Leszek Korzeniowski, szef Platformy Obywatelskiej w regionie, liczy na siedem miejsc przy ul. Wiejskiej w Warszawie. – Zachowamy ten wynik, a mamy perspektywy, żeby zwiększyć - czyli utrzymać siedem mandatów w 12-mandatowym okręgu, co byłoby bardzo dobrym wynikiem - ale realnym – podkreśla Korzeniowski.

Prawo i Sprawiedliwość nie ustaliło jeszcze pełnych list kandydatów. Poseł Sławomir Kłosowski liczy, że partia utrzyma te fotele, które ma, czyli nie mniej niż trzy, jeśli liczyć posłów i senatorów. – Jestem pewien, że zachowamy trzy. Natomiast mam nadzieję, a ona jest potwierdzana rozmowami, które prowadzimy w całym województwie, że zwiększymy wynik do czterech – dodaje lider opolskiego PiS-u.

Lewicę z Opolszczyzny reprezentuje w tej chwili tylko jeden poseł, Tomasz Garbowski. SLD chce poprawić wynik sprzed czterech. – Minimum, które sobie zakładamy, to dwa mandaty do Sejmu, a optymistyczny wariant to trzy mandaty – tłumaczy Garbowski.

Marcin Ociepa, szef PJN w regionie, również wierzy w wyborczy sukces. – Ale będziemy zadowoleni także z jednego mandatu, bo chcemy wprowadzić reprezentację parlamentarną, która po prostu będzie pilnować rządu – zapewnia Radio Opole.

Mniejszość Niemiecka nie ustaliła jeszcze list kandydatów do Sejmu i Senatu, ma to zrobić w czwartek (11.08). PSL ma teraz jednego posła z Opolszczyzny - Stanisława Rakoczego. Ludowcy także zakładają poprawienie, a co najmniej utrzymanie wyniku z ostatnich wyborów.


Wszystko wyjaśni się 9 października.

Posłuchaj informacji:

Tematem zajęliśmy się również w magazynie "Nasz dzień", posłuchaj:1

Piotr Wójtowicz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 11:45, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Frekwencja w Opolskiem - 40,96% 40,96 procent - tyle wyniosła frekwencja w województwie opolskim. Na razie nie ma jeszcze wyliczonej frekwencji z całego kraju. Po zliczeniu 93 procent protokołów obwodowych wynosi ona 48.63 procent. » więcej 2011-10-10, godz. 11:28, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Kto z regionu będzie reprezentował nas w parlamencie? Powyborcza mapa polityczna w regionie - Opolszczyzna bez przedstawiciela ludowców w Sejmie, jest za to członek Ruchu Palikota. Komplet mandatów senatorskich dla Platformy Obywatelskiej. » więcej 2011-10-10, godz. 10:47, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Swaczyna: Mogę ubolewać nad frekwencją W ławach sejmowych zasiądzie tylko jeden kandydat Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. W Senacie Mniejszość nie będzie miała swojego przedstawiciela. Czy można mówić o wielkiej przegranej tego ugrupowania? O komentarz w tej sprawie… » więcej 2011-10-10, godz. 10:20, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jaki: PiS na Opolszczyźnie czeka głęboka refleksja Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki wyborów w oparciu o dane z 93 procent OKW. Z tych informacji wynika, że drugą najsilniejszą partią reprezentującą region w Sejmie będzie PiS, które zdobył 3 miejsca - w tym -… » więcej 2011-10-10, godz. 09:57, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Głosowanie w gminie Głubczyce Nieco ponad 40 procent mieszkańców gminy Głubczyce wzięło udział w wyborach parlamentarnych. Największą liczbę głosów zdobyła partia rządząca, na którą swój głos oddały 3654 osoby. Tuż za Platformą Obywatelską uplasował… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »