Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-08-10, 18:04 Autor: Radio Opole

Przedwyborcze kalkulacje ugrupowań

Większość partii ustaliła już kolejność na listach kandydatów do parlamentu. Teraz szacują, ile mogą zdobyć miejsc w Sejmie i Senacie. Na Opolskie przypada dwanaście mandatów.

 Leszek Korzeniowski, szef Platformy Obywatelskiej w regionie, liczy na siedem miejsc przy ul. Wiejskiej w Warszawie. – Zachowamy ten wynik, a mamy perspektywy, żeby zwiększyć - czyli utrzymać siedem mandatów w 12-mandatowym okręgu, co byłoby bardzo dobrym wynikiem - ale realnym – podkreśla Korzeniowski.

Prawo i Sprawiedliwość nie ustaliło jeszcze pełnych list kandydatów. Poseł Sławomir Kłosowski liczy, że partia utrzyma te fotele, które ma, czyli nie mniej niż trzy, jeśli liczyć posłów i senatorów. – Jestem pewien, że zachowamy trzy. Natomiast mam nadzieję, a ona jest potwierdzana rozmowami, które prowadzimy w całym województwie, że zwiększymy wynik do czterech – dodaje lider opolskiego PiS-u.

Lewicę z Opolszczyzny reprezentuje w tej chwili tylko jeden poseł, Tomasz Garbowski. SLD chce poprawić wynik sprzed czterech. – Minimum, które sobie zakładamy, to dwa mandaty do Sejmu, a optymistyczny wariant to trzy mandaty – tłumaczy Garbowski.

Marcin Ociepa, szef PJN w regionie, również wierzy w wyborczy sukces. – Ale będziemy zadowoleni także z jednego mandatu, bo chcemy wprowadzić reprezentację parlamentarną, która po prostu będzie pilnować rządu – zapewnia Radio Opole.

Mniejszość Niemiecka nie ustaliła jeszcze list kandydatów do Sejmu i Senatu, ma to zrobić w czwartek (11.08). PSL ma teraz jednego posła z Opolszczyzny - Stanisława Rakoczego. Ludowcy także zakładają poprawienie, a co najmniej utrzymanie wyniku z ostatnich wyborów.


Wszystko wyjaśni się 9 października.

Posłuchaj informacji:

Tematem zajęliśmy się również w magazynie "Nasz dzień", posłuchaj:1

Piotr Wójtowicz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »