Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-11-16, 15:11 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Wieczór z muzyką organową w Filharmonii Opolskiej

Karol Mossakowski powraca na opolską scenę [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Karol Mossakowski powraca na opolską scenę [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Karol Mossakowski powraca na opolską scenę. Artysta jest uważany za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. W najbliższy piątek (19.11) wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza podczas koncertu pt. „Pewnego razu w Paryżu”. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Są jeszcze bilety!

Mieszkającego na stałe we Francji mistrza organów publiczność z Opola może kojarzyć z cyklem „W starym kinie”, podczas którego improwizował ścieżkę dźwiękową do klasyków kina niemego. Mossakowski jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián, organistą tytularnym katedry w Lille we Francji oraz artystą-rezydentem Radia Francuskiego w Paryżu.


W programie koncertu „Pewnego razu w Paryżu” jako pierwsza zabrzmi "Uwertura" Antoniego Szałowskiego. Kompozycja nagrodzona Złotym Medalem na Światowej Wystawie w Paryżu, uznana została przez wybitnego krytyka Florenta Schmitta za najciekawsze wydarzenie sezonu 1936/37. Następnie będzie można usłyszeć "Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll" Francisa Poulenca, a po przerwie zabrzmi "Sinfonia rustica" Andrzeja Panufnika.


Bilety na koncert dostępne są w kasie i na stronie Filharmonii Opolskiej. Radio Opole jest patronem medialnym trwającego sezonu artystycznego filharmonii.


Program:
  • Antoni Szałowski – Uwertura (8’)
  • Francis Poulenc – Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll (23’)
  • Andrzej Panufnik – Sinfonia rustica (29’)
O repertuarze:
Karol Mossakowski [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]Lata trzydzieste i czterdzieste dwudziestego wieku. Dwóch Polaków i Francuz. Prawdopodobnie obaj polscy kompozytorzy – Antoni Szałowski i Andrzej Panufnik – spotkali w Paryżu Francisa Poulenca. Zadziwiające są niewidzialne nici łączące ludzi sztuki i sprawiające, że świat staje się tak mały. Szałowski jeszcze przed II wojną światową wyjechał na studia do słynnej Nadii Boulanger. W stolicy Francji pozostał już do końca życia, a neoklasyczna, brawurowa i przyjemna w odbiorze Uwertura była kompozycją wieńczącą edukację pod kuratelą wielkiej profesorki. Koncert na organy, kotły i smyczki paryżanina z urodzenia – Francisa Poulenca – jest dziełem dwa lata młodszym i w nim znaleźć można nawiązania do epoki baroku. Składa się z siedmiu fragmentów, które następują po sobie w sposób przypominający filmowe cięcia – płynnie, ale wyraziście. W roku 1938, gdy Poulenc komponował swój Koncert organowy, studia dyrygenckie w tym samym mieście odbywał Andrzej Panufnik. Młody artysta niedługo później wrócił jednak do Polski, gdzie spędził okrutny czas II wojny światowej. W powstającej z gruzów ojczyźnie, wspominającej stulecie śmierci Chopina, napisał Sinfonię rusticę inspirowaną folklorem kurpiowskim. Symetryczność kurpiowskich wycinanek odzwierciedlił niespotykanym ustawieniem orkiestry na scenie – ów niestandardowy pomysł gwarantuje nie tylko niecodzienny widok, ale także interesujące doznania akustyczne.

[źródło tekstu: Filharmonia Opolska]

Patronaty - polecamy

2022-09-28, godz. 18:40 Niezwykłe teatralne wydarzenie w Nysie Działający w Nyskim Domu Kultury Teatr Miejski w Nysie zaprasza na spektakl Evy Pataki „Edith i Marlene”. Premiera już w najbliższą niedzielę (02.10)… » więcej 2022-09-28, godz. 15:04 Święto karpia pełne atrakcji od soboty do niedzieli na Zamku w Niemodlinie Będzie można pokosztować rybnych potraw, zakupić świeżego karpia, poobserwować profesjonalnych kucharzy w akcji, wziąć udział w warsztatach kulinarnych… » więcej 2022-09-28, godz. 14:07 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ks. Michała Norka w Krzywiźnie Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Kluczborski Hufiec Harcerzy „Płomień” i Rada Sołecka Krzywizny zapraszają w najbliższą niedzielę (02.10) na uroczystość… » więcej 2022-09-27, godz. 19:17 Gala konkursu Opolska Nagroda Jakości W piątek (30.09) poznamy tegorocznych laureatów konkursu Opolska Nagroda Jakości. Gala rozpocznie się o godz. 18:00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im… » więcej 2022-09-27, godz. 18:56 12. Opolski Festiwal Fotografii - zobacz, co w programie! 16 wystaw w różnych miejscach Opola, a do tego spotkania i warsztaty. W tym roku Opolski Festiwal Fotografii odbywa się pod hasłem „Utopia”, a jego oficjalna… » więcej 2022-09-24, godz. 18:06 "Nie hejtuję - motywuję!" - konkurs Jest niestety wszechobecny i bardzo niebezpieczny. Może przybierać różne formy i nie ma nic wspólnego z konstruktywną krytyką. Ma sprawić przykrość… » więcej 2022-09-24, godz. 15:31 Twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej tradycję kroszonkarstwa przekazuje swoim uczniom. Finał projektu "Mistrz Tradycji"… Od maja twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej uczy sztuki kroszonkarstwa ośmioro uczniów. Każdy z nich ma już wypracowany własny wzór kwietny, a teraz… » więcej 2022-09-24, godz. 13:13 „W Betanii jest życie 2022… - bo każda chwila jest ważna” Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie po raz 10 ruszyło z kampanią społeczną „W Betanii jest życie”. „Każda chwila jest ważna” - to hasło tegorocznej… » więcej 2022-09-23, godz. 20:46 81. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe zostanie uczczona w Jasienicy Dolnej 14 sierpnia minęła 81. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Uroczystości związane z tą rocznicą odbędą się w najbliższą niedzielę… » więcej 2022-09-20, godz. 15:23 Gmina Tarnów Opolski zaprasza na dożynki Już w niedzielę (25.09) za plony dziękować będą naturze, a rolnikom za pracę mieszkańcy gminy Tarnów Opolski. Dorocznym zwyczajem uhonorowane też zostaną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »