Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o 'Aferze wiatrakowej'…
2023-12-03, 12:59 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym rządem

Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym rządem
Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś, co - przynajmniej przez niektórych - nazwane zostało aferą. Chodzi o ustawę, która zakłada między innymi zamrożenie cen energii. Wątpliwości wzbudzają jednak inne zapisy, które znalazły się w projekcie ustawy. Tak zwane wrzutki zakładają chociażby zmniejszenie minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Niektórzy dopatrują się w tych zapisach także możliwości wywłaszczania pod budowę tego typu infrastruktury.

Firmująca projekt Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 zapowiedziała, że ustawa nie przejdzie przez głosowanie Sejmu w obecnym kształcie. „Będą zmiany doprecyzowujące” – zapewniała.

„Nie ma żadnej mowy o żadnych wywłaszczeniach pod wiatraki. To jest jedno wielkie kłamstwo, co więcej zapewniamy w tej ustawie pełną procedurę, która chroni interesy mieszkańców przed ewentualnym negatywnym wpływem takich inwestycji” – mówił z kolei szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Czy te zapewnienia przekonują opolskich polityków? Czy "afera" to słowo używane w kontekście tej sytuacji trochę na wyrost? A może jednak powinniśmy się martwić i zestawiane ze sobą ostatnio - zwłaszcza przez część prawicy - giełdowe notowania, w których widać spadki cen akcji Orlenu i wzrosty notować Siemensa - powinny nam zapalić przysłowiowe czerwone lampki?
Kolejnym tematem, który poruszaliśmy w Niedzielnej Loży Radiowej były zmiany w Państwowej Komisji ds badania rosyjskich wpływów, nazywanej przez politycznych oponentów Prawa i Sprawiedliwości komisją LEX Tusk. W tym tygodniu sejm odwołał jej członków.

Przypomnijmy, że pracom komisji przewodził Sławomir Cenckiewicz. W jej skład wchodzili także Józef Brynkus, Łukasz Cięgotura, Andrzej Kowalski, Arkadiusz Puławski, Marek Szymaniak, Michał Wojnowski, Andrzej Zybertowicz i Przemysław Żurawski vel Grajewski.

— Komisji nie zamykamy. Ona powinna dalej funkcjonować. Powinniśmy uzbroić ją w fachowców, którzy zajmą się wyjaśnianiem, czy przez osiem ostatnich lat wpływy rosyjskie były pielęgnowane, czy ktoś z nimi walczył. Ja jestem przekonany o tym, że wpływy rosyjskie w Polsce rosły i trzeba to zbadać — powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Do tej pory komisja wydała wstępny raport ze swoich prac, rekomendując między innymi, by Donald Tusk, Jacek Cichocki, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, czy Bartłomiej Sienkiewicz nie pełnili stanowisk, zadań i funkcji publicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa.

Naszych rozmówców zapytaliśmy z czego ta zmiana wynika i czy wspomnieni w raporcie politycy rzeczywiście nie powinni pełnić kluczowych funkcji w państwie.

W debacie uczestniczyli:

- Paweł de Dydyński - Suwerenna Polska
- Tadeusz Jarmuziewicz - senator Koalicji Obywatelskiej
- Natalia Podmostka - Lewica
- Katarzyna Czochara - posłanka Prawa i Sprawiedliwości
- Paweł Kukiz - poseł Kukiz`15

Zobacz także

2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »