Rafał Tkacz zapewnił, że podległa mu instytucja rozpoczęła już przygotowania do wprowadzenia zmian, które wejdą w życie z końcem miesiąca.
Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej.
Po zmianach, wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego "w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego".
Nowelizacja kodeksu wyborczego dopuszcza filmowanie przez mężów zaufania także przebiegu samego głosowania, ale bez utrwalania wizerunków wyborców.
Dr Tkacz zastrzegł jednak, że filmików nie będzie można upubliczniać, mają być dostępne wyłącznie na potrzeby badania prawodłowości głosowania.
Gość Porannej Rozmowy RO omówił także pozostałe zmiany, jakie wprowadza nowelizacja.
Odniósł się także do przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o referendum lokalnym. Zakłada ona m.in. obniżenie progu frekwencyjnego z 30 na 15 procent oraz zmniejsza o połowę liczbę obywateli niezbędnych do zainicjowania referendum. Dr Tkacz przypomniał, że woj. opolskim mieliśmy w ostatnich latach zaledwie jedno ważne referendum lokalne, w którym udało się przekroczyć frekwencyjny próg, potrzebny do uznania ważności.