Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, o co wnioskowały kluby PSL, PiS i Konfederacja. Podczas debaty posłowie KO opowiadali się za dalszymi pracami w komisjach, projekt w obecnym kształcie wspierali posłowie Polski 2050 i Lewicy.
Za odrzuceniem projektu głosowało 225 posłów, 203 było przeciw, wstrzymał się 1 poseł.
Projekt, złożony przez Polskę 2050, przewidywał nałożenie na osoby mające pozwolenia na posiadanie broni w celach łowieckich obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających spełnianie kryteriów zdrowotnych związanych z posiadaniem broni oraz zwiększenia częstotliwości, raz na 2 lata badań dla osób w wieku powyżej 70 lat.
- Prawo powinno być racjonalnie stosowane i odpowiadać na potrzeby. Jeżeli w Polsce myśliwych jest około 130 tysięcy, jeżeli rocznie przeprowadzanych jest około 4,5 miliona polowań, jeżeli wypadków z udziałem broni wśród myśliwych jest marginalna ilość, gdzie żaden z nich nie jest związany z ich stanem zdrowia, jeżeli tak jest, to bardzo proszę o przedstawienie danych, bo jak dotychczas nikt z osób, które mówią i opowiadają się za tymi badaniami nie przedstawił takich informacji - mówi Oszańca.
Marcin Oszańca mówił też o pomyśle PSL na rozwiązanie problemu wokół PKW i zatwierdzania wyborów.
- Propozycja PSL w zakresie tego, żeby orzekał Trybunał Stanu pokazuje, że w takich kwestiach musi dojść do konsensusu, musi dojść do tego, żeby organy państwa, które podejmują decyzje nie były przez żadną stronę sceny politycznej, przez żadną stronę tego sporu politycznego podważane. Tak, żeby państwo działało sprawnie - tłumacz Oszańca.
PSL zgłosiło do projektu tzw. ustawy incydentalnej poprawkę, by w sprawie ważności wyboru prezydenta orzekało 15 sędziów Sądu Najwyższego z najdłuższym stażem. Ma to pozwolić na ominięcie tzw."neosędziów", kwestionowanych przez część środowisk politycznych i prawniczych.
Marcin Oszańca wyraził też nadzieję, że uda się znaleźć w UE tzw. mniejszość blokującą, która zapobiegnie przyjęciu umowy z krajami Ameryki Południowej, tzw. MERCOSUR.