Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'To rzeczywiście nie jest łatwa historia'. Rafał…
2025-01-07, 08:44 Autor: Ireneusz Prochera

"To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląskiej

"To rzeczywiście nie jest łatwa historia" – Rafał Bartek o upamiętnianiu Tragedii Górnośląskiej
- Ciągle możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o pamięć o tym wydarzeniu, czy o świadomość tego, co wtedy miało miejsce, to ona jest niewielka. - mówił w Porannej Rozmowie Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno -Kulturalnych w Polsce, przewodniczący Sejmiku woj.opolskiego i wiceprzewodniczący Śląskich Samorządowców. Na początku roku przypada 80. rocznica wydarzeń znanych dziś jako Tragedia Górnośląska. Sejmik województwa postanowił, że rok 2025 będzie poświęcony upamiętnieniu ofiar tych wydarzeń.
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, pojęciem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia związane z wkroczeniem armii sowieckiej na Górny Śląsk w styczniu 1945 r.: morderstwa, rabunki i gwałty, kradzież wyposażenia zakładów przemysłowych, wysiedlenia oraz wywożenie, uprowadzanie czy wręcz kradzież ludzi do przymusowej pracy m.in. w kopalniach Związku Sowieckiego.

W uchwale Sejmiku woj. opolskiego mozna przeczytać, że represje dotknęły także mieszkańców tej części regionu, która obecnie wchodzi w skład województwa opolskiego. Represje wymierzone przede wszystkim w cywilną ludność pochodzenia niemieckiego dotknęły w rzeczywistości także osoby tylko uznane za Niemców i ludzi niewygodnych dla nowej władzy.

Zdaniem Rafała Bartka warto zabiegać, by wiedza o tych wydarzeniach, poozbawiona bieżących akcentów politycznych była upowszechniania.

-Mam nadzieję, że ona będzie teraz pogłębiana poprzez różnego rodzaju konferencje, dyskusje. Wiem, że m.in. burmistrz Ujazdu już organizuje taką konferencję 24 stycznia. Jest bardzo wiele takich oddolnych inicjatyw w postaci mszy świętych, upamiętniających ofiary tego, co działo się w '45 roku. Taka pierwsza msza święta będzie miała miejsce już w najbliższą sobotę (11.01) o godzinie 16 w Boguszycach, gdzie jak państwo słuchacze pewnie wiedzą, miała miejsce szczególna tragedia, bo tam ponad 50% mieszkańców zostało wymordowanych od razu na początku '45 roku przez Armię Sowiecką. Więc to rzeczywiście nie jest łatwa historia, to nie jest historia, którą można opowiedzieć krótko, jednorazowo, że tak powiem przy jednej okazji, ale dobrze, że dzięki temu, że mamy ten rok ustanowiony, tą dyskusję będziemy toczyć też niejako na przestrzeni całego roku.

Rafał Bartek był też pytany czy Śląscy Samorządowcy poprą któregoś z kandydatów w wyborach prezydenckich.

- Na ten temat oczywiście już rozmawiamy w naszym środowisku i chcemy to zrobić podobnie, jak to wcześniej robiliśmy, jako również środowisko mniejszości niemieckiej, czyli przygotujemy katalog pytań, które skierujemy do oficjalnych kandydatów, bo dzisiaj jeszcze oficjalnych kandydatów nie mamy. (...) I te odpowiedzi pomogą nam podjąć decyzję co do dalszych kroków, czyli albo co do ewentualnego poparcia, czy to bynajmniej do jakiegoś wskazania, że ta osoba czy ten kandydat rzeczywiście odpowiada na te nasze postulaty w ten sposób, jak my byśmy to chętnie widzieli.
Z Rafałem Bartkiem rozmawia Ireneusz Prochera (7.01.2025)

Zobacz także

2025-01-08, godz. 09:26 Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie Wprowadzenie w południowo-zachodniej części kraju stanu nadzwyczajnego w związku z powodzią, wpłynęło na kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich i… » więcej 2025-01-03, godz. 09:15 Na czym polega polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Dr Błażej Choroś gościem Radia Opole "Witaj, Polsko!" - napisała w środę po polsku Ursula von der Leyen na portalu X. W ten sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała start polskiej… » więcej 2025-01-02, godz. 08:38 Obrona cywilna w Polsce - co oznacza dla zwykłego obywatela? Dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole Długo wyczekiwana i bardzo ważna ustawa 1 stycznia 2025 roku weszła w życie. Mowa o ustawie o obronie cywilnej, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności… » więcej 2024-12-31, godz. 09:57 Sylwestrowa noc okiem zwierząt – wicedyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego Aleksandra Czechowska Nowy Rok to czas radości dla ludzi, ale niekoniecznie dla zwierząt. Czy huczne świętowanie musi oznaczać ich cierpienie? We wtorkowy poranek rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-30, godz. 09:53 Wzrost płacy minimalnej i zmiany emerytalne – co na to związkowcy? Rozmowa z Dariuszem Brzęczkiem Gościem porannej rozmowy był przewodniczący opolskiej Solidarności Dariusz Brzęczek. Rozmawialiśmy o wzroście najniższych wynagrodzeń, które od stycznia… » więcej 2024-12-27, godz. 08:57 Czy święta uwypuklają problemy ubogich? Dawid Drożdż w Radiu Opole (27.12.2024) Czy tegoroczne święta oznaczały większe wydatki? Jak radzili sobie z nimi najubożsi? Co zrobić z nadmiarem świątecznych potraw i jak sprawdzają się -… » więcej 2024-12-24, godz. 08:30 Czy tradycje wigilijne pomagają przeżywać święta? A może przesłaniają ich prawdziwy sens? O to pytamy ks. Pawła… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był ks. Paweł Michalewski, wikariusz z Opola-Nowej Wsi Królewskiej, znany jako „ksiądz na rowerze”. Rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-23, godz. 11:41 Wicewojewoda Piotr Pośpiech o planach wobec infrastruktury kolejowej, odbudowie dróg po powodzi i przyszłości biblii… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytamy o efekty ostatniej wizyty w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie… » więcej 2024-12-20, godz. 08:57 "Stąpamy po bardzo cienkim lodzie". Poseł Tomasz Kostuś o kryzysie w PKW - Wstyd i kompromitacja byłego wiceministra sprawiedliwości Pana Marcina Romanowskiego, ale również jego obozu politycznego. Przypominam, że jeszcze niedawno… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »