Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach…
2024-09-16, 09:35 Autor: Ireneusz Prochera

Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych

Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych
W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim.

-Jako Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody weryfikujemy, zbieramy i prezentujemy informacje cztery razy w ciągu doby. Ja przypomnę, najświeższe dane z godziny piątej zebrane, opublikowane o 7.30, następne będą o 13.00, następne o 17.00, następne o 21.00 i tak w takim trybie pracujemy. Tam są właśnie zebrane też te wszystkie meldunki i informacje o podjętych działaniach, zebrane z całego województwa.
Wicewojewoda przedstawił także plany odbudowy oraz wsparcia dla mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku klęski żywiołowej.

-Dzisiaj (16.09) po dziewiątej ma być przygotowane i ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na części kraju. Proszę przyjąć do wiadomości, że to była rekomendacja także województwa polskiego, aby taki stan klęski żywiołowej wprowadzić z różnych względów. Wpisuje się to w deklarację premiera, który powiedział, że służby zostaną po ustąpieniu wody na miejscu, żeby pomagać ludziom właśnie posprzątać. To jest jak gdyby jedna rzecz. Druga rzecz. Stan klęski żywiołowej definicyjnie wprowadza się na części lub całości kraju na okres 30 dni, wtedy kiedy jest jakiegoś rodzaju kataklizm, zagrożenie i walka z jego skutkami. I walka z jego skutkami to jest odpowiedź na pańskie pytanie, gdyż my tu musimy być w dalszym ciągu bardzo zmobilizowani. Co więcej uruchomienie stanu klęski żywiołowej otwiera także dostęp do specjalnego funduszu środków unijnych. (3:51) Chcielibyśmy, aby pieniądze popłynęły. - mówił Piotr Pośpiech.

Wicewojewoda zapowiedział także szerszą pomoc dla poszkodowanych.

-Ona się w warunkach zagrożenia powodziowego odbywa poprzez magazyny rezerw, które są w dyspozycji wojewody, ale także rozpoczynamy koordynację dość dużej pomocy dla ludzi. W tej chwili do Opola będą docierały do naszych magazynów żywność o takiej przedłużonej dacie ważności, przydatności do spożycia, w tym konserwy, woda mineralna i będziemy zastanawiać się jak dystrybuować te rzeczy wśród ludzi. - mówił gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Zobacz także

2025-01-14, godz. 08:45 "Musimy dbać o centrowy elektorat ". Poseł Witold Zembaczyński o komisji śledczej i pomyśle na kampanię Rafała … Surowe kary finansowe za niestawienie się znalazły się w nowelizacji ustawy o komisjach śledczych. Projekt zmian został już wprowadzony na ścieżkę legislacyjną… » więcej 2025-01-12, godz. 12:32 "PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku" - Marcin Oszańca o głosowaniu wspólnie z opozycją w… - To jest pokazanie tego, co zawsze mówiliśmy w kampanii wyborczej o tym, że PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku. To obiecaliśmy… » więcej 2025-01-10, godz. 08:56 Dariusz Madera: rok 2024 dobrym rokiem dla USK, plany na kolejny rok ambitne - Dla mnie osobiście jest to niezwykle miłe być wyróżnionym w takim konkursie wśród osób, które wcześniej były wyróżnione. A tu myślę, że warto… » więcej 2025-01-09, godz. 08:40 "40 milionów i cały czas to są koszty szacunkowe". Andrzej Borowski o stratach strażaków-ochotników w powodzi Na około 40 milionów złotych oszacowano dotąd straty ochotniczych straży pożarnych z woj. opolskiego w ubiegłorocznej powodzi. Są to straty zarówno w… » więcej 2025-01-08, godz. 09:26 Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie Wprowadzenie w południowo-zachodniej części kraju stanu nadzwyczajnego w związku z powodzią, wpłynęło na kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich i… » więcej 2025-01-07, godz. 08:44 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… - Ciągle możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o pamięć o tym wydarzeniu, czy o świadomość tego, co wtedy miało miejsce, to ona jest niewielka. - mówił… » więcej 2025-01-03, godz. 09:15 Na czym polega polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Dr Błażej Choroś gościem Radia Opole "Witaj, Polsko!" - napisała w środę po polsku Ursula von der Leyen na portalu X. W ten sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała start polskiej… » więcej 2025-01-02, godz. 08:38 Obrona cywilna w Polsce - co oznacza dla zwykłego obywatela? Dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole Długo wyczekiwana i bardzo ważna ustawa 1 stycznia 2025 roku weszła w życie. Mowa o ustawie o obronie cywilnej, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności… » więcej 2024-12-31, godz. 09:57 Sylwestrowa noc okiem zwierząt – wicedyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego Aleksandra Czechowska Nowy Rok to czas radości dla ludzi, ale niekoniecznie dla zwierząt. Czy huczne świętowanie musi oznaczać ich cierpienie? We wtorkowy poranek rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-30, godz. 09:53 Wzrost płacy minimalnej i zmiany emerytalne – co na to związkowcy? Rozmowa z Dariuszem Brzęczkiem Gościem porannej rozmowy był przewodniczący opolskiej Solidarności Dariusz Brzęczek. Rozmawialiśmy o wzroście najniższych wynagrodzeń, które od stycznia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »