Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-09-15, 14:04 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncert organowy w Filharmonii Opolskiej

Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
To już tradycja, że tuż przed nowym sezonem artystycznym cały gmach Filharmonii Opolskiej wypełnia muzyka organowa. Tak będzie i w tym roku, a to za sprawą koncertu otwierającego kolejny sezon edukacyjno-artystyczny Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Wydarzenie już najbliższą niedzielę (20.09). Początek o godz. 18:00.
Przy organowym kontuarze zasiądą uczniowie oraz wykładowcy DIMK. Wydarzenie nabierze w tym roku wyjątkowego charakteru z uwagi na fakt, iż koncert dedykowany jest wieloletniemu nauczycielowi DIMK - Alfredowi Bączkowiczowi. Wybrzmią utwory: J.S. Bacha, V. Lubecka, C. Francka, A. Guilmanta, L. Vierne’a i C. Tournemire’a.

Wykonawcy:
  • Michał Blechinger
  • Katarzyna Mateja – klasa organów mgr J. Petzuch
  • Szymon Marzok
  • Christina Świtała – klasa organów mgr. A. Bączkowicza
  • Julianna Petzuch
  • Maciej Cykowski – klasa organów mgr. M. Blechingera
  • Patrycja Sowada – klasa organów mgr. M. Blechingera
Bilety w cenie 15 zł są jeszcze do nabycie w kasie lub poprzez stronę internetową filharmonii tu: Filharmonia Opolska.

Ciekawostka: Opolskie organy zostały wyprodukowane przez VEB Frakfurter Orgelbau Sauer z Frankfurtu nad Odrą w 1980 roku i w tymże roku zakupione do opolskiej filharmonii. Przedłużająca się budowa sali koncertowej spowodowała, że instrument przeleżał w stanie niezmontowanym aż 15 lat. Dopiero w 1996 roku, dzięki społecznej inicjatywie, został zainstalowany przez czeskiego organmistrza Vladimira Grygara z Prostejowa. Tragiczna powódź z lipca 1997 roku uszkodziła dmuchawę znajdującą się w pomieszczeniu pod organami. Została jednak szybko naprawiona. Instrument posiada 3526 piszczałek umieszczonych na 9 wiatrownicach klapowo-zasuwowych zasilanych dmuchawą o wydajności 40 m3 powietrza na minutę. Organy mają stałą oddzielną klimatyzację zapewniającą temperaturę 20-22 st. C i wilgotność 38-48%. [źródło: tekst Witolda Iwaszkiewicza, http://organy.pro/instrumenty.php?instr_id=660].

Zobacz także

2020-09-20, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego pobyt kompozytora na zamku Oppersdorffów. » więcej 2020-09-20, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu wsparciu, zasiądą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie Diecezjalnego Instytutu… » więcej 2020-09-19, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści zaprezentowali m.in. dwie sonaty, zarówno Karola Szymanowskiego, jak i patrona… » więcej 2020-09-17, godz. 07:30, Kultura i rozrywka "Beethoven na zachętę" - koncert edukacyjny rozpoczyna 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku 'Beethoven na zachętę' - pod takim hasłem kryje się koncert edukacyjny, rozpoczynający dzisiaj (17.09) 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, organizowany przez tamtejsze Muzeum Regionalne. Podobnie jak rok temu… » więcej
108109110111112113114
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »