Koncerty, performance audiowizualne, instalacje mappingowe, „przechadzki” w wirtualnej rzeczywistości, wystawy i pokazy – już w piątek (11.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu rozpocznie się II Nokta Festival. Przez dwa dni na trzech scenach teatru 50 artystów stworzy ponad 30 audiowizualnych występów. Więcej o wydarzeniu w czwartek (10.05) w audycji "Dobre Granie".
Co? Dominować będzie muzyka elektroniczna, ale nie zabraknie brzmień eksperymentalnych, alternatywnych i ambientowych. Część wizualna to przede wszystkim prezentacja sztuki współczesnej opartej na nowych technologiach.
Gdzie? Koncerty audiowizualne będą się odbywały na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz w Modelatorni. A drugiego dnia także w foyer teatru.
Kto i kiedy? Festiwal otworzy w piątek (11.05) o godz. 20:00 koncert opolskiego producenta muzyki elektronicznej Michała Włodarskiego, czyli Bengala wraz z VJ Mikołajem Praczukiem.
Na festiwalu będzie można zobaczyć także studentów Wydziału Sztuki UO, którzy zaprezentują na żywo swoje VJ-sety. Wybrane utwory będzie miksował Hudini, czyli Paweł Muraszko z Propaganda Soundsystem. Pojawi się także legenda polskiej muzyki techno - Jacek Sienkiewicz oraz duet Kreski Kropki, który zaprezentuje muzykę oscylującą wokół szeroko pojętej elektroniki, ambientu i post rock.
Festiwal odwiedzi także Rafael Labro. Artysta pochodzi z Francji, ale obecnie mieszka na Malcie, gdzie zajmuje się m.in. makijażem i bodypaintingiem UV oraz mappingiem. Jest także malarzem, tworzącym obrazy wyglądające inaczej w świetle dziennym, mroku i ultrafiolecie.
Nokta to także okazja posłuchania improwizacji na żywo jednego z najbardziej znanych polskich twórców muzyki elektronicznej - Piotra Bejnara. Pojawi się także Krzysztof Komar, czyli EssexOfficial we wspólnym secie z Ari Dykier (w jego utworach można doszukać się nawiązań do takich gatunków muzycznych jak: dub, jazz czy folk) oraz Michał Solipiwko z audiowizualnym przedsięwzięciem MX-16 nawiązującym do estetyki późnych lat 80. Artysta wykorzystuje własnoręcznie wykonane przestrzenie 3D wprawione w ruch za pomocą dźwięku oraz animacji.
Podczas imprezy po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany zostanie „Gnosis”, czyli audiowizualne dzieło VR Roba Boguckiego i Fathomable. Instalacja przenosi widzów do 2325 roku, w którym jedyną pozostałością po ludzkości jest archiwum Gnosis…
Szczegóły programu zamieszczamy poniżej.
Bilety-cegiełki Aby zdobyć bilet, należy wesprzeć organizację wydarzenia na stronie zbiórki internetowej:
www.polakpotrafi.pl/projekt/nokta2018. Osoby, które nie zdążą tego zrobić, będą mogły zakupić bilet w kasie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w dniu wydarzenia od godz. 18:00.
Więcej informacji można znaleźć na stronie
Nokta Festival.
Inicjatorami wydarzenia są Michał Misiura i Jakub Kubara – założyciele fundacji Noiz Foundation promującej kulturę nowych mediów. Oboje są absolwentami Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu.