Artystów występujących na Opole Songwriters Festival łączy autorski charakter twórczości - sami piszą sobie piosenki, sami je wykonują, a nierzadko nawet sami tworzą okładki płyt i promujące je teledyski.
W 2012 roku - podczas pierwszej edycji - odbywał się on w kameralnym gronie, w kilku opolskich klubokawiarniach. Dziś Opole Songwriters Festival to już muzyczna marka Opolszczyzny, a przestrzenie do odbioru tej muzyki zostały zarezerwowane nieco większe...
W tegorocznym line-upie festiwalu na pierwszy plan wysuwa się projekt Warhaus - belgijskiego multiinstrumentalisty i wokalisty Maartena Devoldere, który w parze ze zjawiskową Sylvią Kreusch tworzą duet nawiązujący do najlepszych wzorców sprzed lat - współpracy Serge'a Gainsbourga i Jane Birkin. - Warhaus w Opolu to naprawdę wydarzenie, którego nie można przegapić - przekonuje Roman Szczepanek, dyrektor artystyczny OSF.
W podobnym, mocno cohenowskim klimacie, utrzymana jest twórczość irlandzkiego songwritera A.S. Fanninga.Ciekawie zapowiada się także koncert brytyjskiego sekstetu Lorna, który nie występował nigdy w Polsce. - Są znani z pięknych melodii i niekomercyjnego podejścia do pisania piosenek. Od lat wychwalają ich opiniotwórcze magazyny muzyczne na Wyspach. Mogliby zagrać na OFF Festivalu, a pojawią się w Opolu. Nic tylko się cieszyć - dodaje dyrektor OSF.
W tegorocznym programie znalazło się również miejsce na housegig, czyli koncert w mieszkaniu, wyjątkowy wieczór z islandzkimi artystami oraz występy polskich debiutantów: dziewczyn z grupy Lori znanego z formacji Bohema - Leepecka.
Wszystko to wydarzy się na dwóch scenach Teatru im. J. Kochanowskiego. Ale to nie wszystko! W tym roku rusza także scena na Placu Jana Pawła II przed teatrem. To wydarzenie towarzyszące OSF, którego celem jest wsparcie utalentowanych niszowych twórców piosenki, w szczególności autorów polskich. Każdego wieczoru publiczność będzie mogła oklaskiwać dobrze rokujących przedstawicieli krajowej sceny muzycznej, reprezentantów różnych gatunków i stylów: hip-hopu, elektroniki, ambitnego popu. W tym samym miejscu i czasie odbędzie się również kolejna edycja Food Festu. Zatem nikt nie powinien wrócić do domu głodny.
Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie opolesongwritersfestival.pl.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Opole, współorganizatorem Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Festiwal jest współfinansowany przez Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole - jak co roku - patronuje medialnie wydarzeniu