Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-01-20, 09:20 Autor: Agnieszka Lubczańska

Etniczna muzyka z różnych stron Europy już w piątek w Studiu M

Powstali mroźną jesienią 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Grają etniczną muzykę z różnych stron Europy, a inspiracji szukają, podróżując. - W muzyce i muzykowaniu interesuje nas spotkanie i dzielenie się tym, co nas zachwyca i porusza – mówią założycielki Kapeli Jazgodki: Iwona Sojka (skrzypce) i Katarzyna Jackowska (akordeon, śpiew). Kapela w najbliższy piątek (22.01) wystąpi w Studiu M Radia Opole. Zaproszenia na koncert będą do zdobycia w audycji „Ona i On”. Transmisja wydarzenia w audycji „Rewiry kultury” od godz. 19:05.
W repertuarze mają tradycyjną muzykę z różnych epok i krajów Europy: szwedzką, duńską, węgierską, rumuńską, cygańską, bałkańską i polską. Chętnie grają też muzykę miejską oraz repertuar całkowicie autorski, zawsze inspirowany muzyką etniczną. Skupiają się na tych elementach, które wiążą się z tradycją wspólnych zabaw i świętowania.

Pomysły zbierają jeżdżąc, grając i słuchając. - Dziesięć lat temu objechałyśmy Kielecczyznę, szukając skrzypków. Dzięki przyjaciołom, Jackowi Hałasowi i Wolfowi Niklausowi udało nam się kilkakrotnie pojechać na Węgry i do Rumunii. Jeździłyśmy – z uchem szeroko otwartym – do Szwecji i nad Morze Śródziemne, a także do sąsiadów za miedzą. Szukamy dźwięków, melodii, pieśni, chwytamy je i wybieramy spośród nich te, które są nasze, z którymi dobrze nam się mieszka - mówią o sobie.

Kapela Jazgodki [fot. archiwum zespołu]- Do dzisiaj została nam nieodparta potrzeba grania – przynajmniej raz na jakiś czas – w kuchni, nie ważne czyjej i jak dużej, byle przy stole, byle przy piecu - mówią członkinie zespołu, bo dodajmy, że zespół powstał właśnie w... kuchni. - Koncertujemy kameralnie i plenerowo, gramy w knajpach i na podwórkach, prowadzimy imprezy i warsztaty europejskich (polskich, węgierskich, bałkańskich i innych) tańców tradycyjnych....

Podczas koncertu w Studiu M usłyszymy głównie autorskie utwory Kapeli Jazgodki, wydane na płycie "W Międzyczasie". To muzyka zainspirowana różnymi obliczami etnicznej Europy. Zespół wystąpi w składzie: Katarzyna Jackowska-Enemuo (śpiew, akordeon), Iwona Sojka (skrzypce), Adam Cudak (flety, mandolina, bouzouki, klarnet), Marcin Sojka (perkusja, bębny), Kuba Sojka (śpiew, instrumenty perkusyjne).

Organizatorem koncertu jest Radio Opole we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu i Restauracją „Radiowa”.
Kapela Jazgodki [fot. archiwum zespołu]Źródło: Kapela Jazgodki

Zobacz także

2020-12-21, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Zbiór "Pieśni Doliny Stobrawy" drukiem Ukazał się nietypowy śpiewnik 'Pieśni Doliny Stobrawy' przygotowany przez dr. Korneliusza Wiatra, muzyka, kompozytora, twórcę Wind Bandu i nauczyciela muzyki. » więcej 2020-12-21, godz. 14:45, Kultura i rozrywka Zespół Fanaberie nagrał pastorałkę Przemysław Ozga - kompozytor, muzyk, wicedyrektor szkoły podstawowej w Opolu, członek Teatru Improwizacji 'To Mało Powiedziane' przygotował dla Opolan niespodziankę i napisał pastorałkę 'Wystarczy mi zapewnienie'. » więcej 2020-12-19, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Choć on-line, to tradycja zostanie podtrzymana. W niedzielę (20.12) koncert kolęd w komprachcickim domu kultury Będzie tradycyjnie dzięki „Lulajże Jezuniu”, a także niestandardowo jak w „Mały Bóg w wielkim świecie”. Klimat świąt Bożego Narodzenia będziemy mogli poczuć już jutro dzięki koncertowi „Choinka, choinka ubierzmy ją… » więcej 2020-12-16, godz. 12:34, Patronaty - polecamy Cykl wspomnień „Wielcy nieobecni” W każdy piątek w samo południe premiera nowego odcinka. Cykl wspomnień „Wielcy nieobecni” to propozycja dla wszystkich chętnych odkrywania wyjątkowych polskich twórców i wykonawców, których nie ma już z nami. » więcej 2020-12-15, godz. 06:29, Kultura i rozrywka Zakuka wyróżniona na międzynarodowym festiwalu Opolska formacja Zakuka łączy opolskie pieśni ludowe ze współczesnym brzmieniem. Zespół za swoją koncertową działalność otrzymał nagrodę i tytuł Opolskiej Marki 2019. A teraz został zauważony przez jury XXX Międzynarodowego… » więcej
96979899100101102
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »