Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-09-23, 20:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna". Marek Sierocki gościem konferencji naukowej o disco polo

Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie z Markiem Sierockim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zainaugurowało konferencję naukową poświęconą zjawisku disco polo. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej "Tricker".
- Myślę, że to przede wszystkim muzyka, która służy dobrej, nieskrępowanej zabawie i takie było założenie jej twórców - mówi Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny. - To jest muzyka do zabawy, do tańca. I początkowo taką była, bo zespoły czy soliści wykonywali tę muzykę w takich dużych dyskotekach. A potem ona z tych dyskotek, z tych sal weselnych weszła na stadiony, do hal sportowych, gdzie już takie wielkie koncerty się odbywały oraz do telewizji. Ja bym nie demonizował tej muzyki. Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna.

- Robimy konferencję, chcemy się przyjrzeć zjawisku. Mamy wspaniałych gości i naukowców zajmujących się popkulturą i muzyką popularną - dodaje Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Warto zwrócić uwagę, jak muzyka disco polo zmieniała się na przestrzeni lat. - Początkowo ta muzyka powstawała w garażach, a ci wykonawcy nie mieli profesjonalnych studiów nagraniowych - mówi Marek Sierocki. - Często wykonawcy nagrywali te utwory na tzw. setkę, czyli programowali instrumenty klawiszowe, perkusyjne i śpiewali na żywo i to nagrywali. Potem pojawiły się pierwsze studia nagraniowe domowe. A dzisiaj nagrywają w naprawdę dobrze wyposażonych studiach i to słychać, że ta muzyka jest wyprodukowana. Te podkłady muzyczne są naprawdę na wysokim poziomie.

Jutro (24.09) drugi dzień konferencji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 panelem poświęconym patriotycznemu obliczu disco polo. W programie m.in. spotkanie z autorami książki "Disco polo. Analiza lingwistyczno-kulturowa" czy wystąpienie poświęcone teledyskom disco polo w latach dziewięćdziesiątych.

Dodajmy, że wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Marek Sierocki, Jarosław Wasiak
Marek Sierocki cz.2

Zobacz także

2021-07-12, godz. 14:10, Patronaty - polecamy Przystanek Żystoock Festiwal od czwartku do soboty Odbywa się w stodole, jest inicjatywą społeczną i łączy ludzi, którzy czują w sobie rock’n’rolla. Mowa o Festiwalu Żytstoock w małej wsi Żytniów w gminie Rudniki w województwie opolskim. Pierwszy raz odbył się w 2020… » więcej 2021-07-06, godz. 11:34, Patronaty - polecamy III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” w Kołobrzegu Konkurs na interpretację piosenek Przemysława Gintrowskiego, spektakle muzyczne, wspólne śpiewanie i quiz z udziałem publiczności - to wszystko szykuje się już w najbliższy weekend (9-11.07) w Kołobrzegu, który po raz trzeci będzie… » więcej 2021-06-30, godz. 11:55, Patronaty - polecamy "Polonia to my" - koncerty w Otmuchowie i Gogolinie W sobotę (03.07) w Otmuchowie, a w niedzielę (04.07) w Gogolinie odbędzie się koncertowe wydarzenie pod nazwą 'Polonia to My'. Wystąpią laureaci nagrody Grand Prix III Polonijnego Festiwalu Piosenki Polskiej 'Opole 2019' - zespół… » więcej 2021-06-29, godz. 19:25, Kultura i rozrywka To już pewne! 58. KFPP odbędzie się w pierwszy weekend września Pierwszy tydzień września w stolicy regionu będzie należał do największych gwiazd polskiej muzyki. » więcej 2021-06-29, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska: nagrania dzieł symfonicznych Witolda Maliszewskiego oficjalnie dostępne na rynku muzycznym Długo wyczekiwane owoce pracy Przemysława Neumanna oraz prowadzonej przez niego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera nad dźwiękowym zapisem dzieł symfonicznych Witolda Maliszewskiego, pojawiły się na polskim… » więcej
80818283848586
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »