Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-09-23, 20:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna". Marek Sierocki gościem konferencji naukowej o disco polo

Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie z Markiem Sierockim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zainaugurowało konferencję naukową poświęconą zjawisku disco polo. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej "Tricker".
- Myślę, że to przede wszystkim muzyka, która służy dobrej, nieskrępowanej zabawie i takie było założenie jej twórców - mówi Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny. - To jest muzyka do zabawy, do tańca. I początkowo taką była, bo zespoły czy soliści wykonywali tę muzykę w takich dużych dyskotekach. A potem ona z tych dyskotek, z tych sal weselnych weszła na stadiony, do hal sportowych, gdzie już takie wielkie koncerty się odbywały oraz do telewizji. Ja bym nie demonizował tej muzyki. Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna.

- Robimy konferencję, chcemy się przyjrzeć zjawisku. Mamy wspaniałych gości i naukowców zajmujących się popkulturą i muzyką popularną - dodaje Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Warto zwrócić uwagę, jak muzyka disco polo zmieniała się na przestrzeni lat. - Początkowo ta muzyka powstawała w garażach, a ci wykonawcy nie mieli profesjonalnych studiów nagraniowych - mówi Marek Sierocki. - Często wykonawcy nagrywali te utwory na tzw. setkę, czyli programowali instrumenty klawiszowe, perkusyjne i śpiewali na żywo i to nagrywali. Potem pojawiły się pierwsze studia nagraniowe domowe. A dzisiaj nagrywają w naprawdę dobrze wyposażonych studiach i to słychać, że ta muzyka jest wyprodukowana. Te podkłady muzyczne są naprawdę na wysokim poziomie.

Jutro (24.09) drugi dzień konferencji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 panelem poświęconym patriotycznemu obliczu disco polo. W programie m.in. spotkanie z autorami książki "Disco polo. Analiza lingwistyczno-kulturowa" czy wystąpienie poświęcone teledyskom disco polo w latach dziewięćdziesiątych.

Dodajmy, że wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Marek Sierocki, Jarosław Wasiak
Marek Sierocki cz.2

Zobacz także

2021-09-25, godz. 13:45, Kultura i rozrywka Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileuszu Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Przemysława Neumanna, zamykający… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09) o godzinie 19:00 muzykujących pracowników służby zdrowia będzie można usłyszeć… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Jak przyznał na antenie… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00, Kultura i rozrywka "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny 'Łap RAP', który będzie realizowany jesienią przez Muzeum Polskiej Piosenki… » więcej 2021-09-23, godz. 13:12, Kultura i rozrywka Festiwal beethovenowski w Głogówku z niesłabnącą interakcją między wykonawcami i publicznością Obszerne dzieła Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w środowy wieczór(22.09), na przedostatnim koncercie 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Był to zarazem… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »