Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-09-23, 20:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna". Marek Sierocki gościem konferencji naukowej o disco polo

Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie z Markiem Sierockim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zainaugurowało konferencję naukową poświęconą zjawisku disco polo. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej "Tricker".
- Myślę, że to przede wszystkim muzyka, która służy dobrej, nieskrępowanej zabawie i takie było założenie jej twórców - mówi Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny. - To jest muzyka do zabawy, do tańca. I początkowo taką była, bo zespoły czy soliści wykonywali tę muzykę w takich dużych dyskotekach. A potem ona z tych dyskotek, z tych sal weselnych weszła na stadiony, do hal sportowych, gdzie już takie wielkie koncerty się odbywały oraz do telewizji. Ja bym nie demonizował tej muzyki. Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna.

- Robimy konferencję, chcemy się przyjrzeć zjawisku. Mamy wspaniałych gości i naukowców zajmujących się popkulturą i muzyką popularną - dodaje Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Warto zwrócić uwagę, jak muzyka disco polo zmieniała się na przestrzeni lat. - Początkowo ta muzyka powstawała w garażach, a ci wykonawcy nie mieli profesjonalnych studiów nagraniowych - mówi Marek Sierocki. - Często wykonawcy nagrywali te utwory na tzw. setkę, czyli programowali instrumenty klawiszowe, perkusyjne i śpiewali na żywo i to nagrywali. Potem pojawiły się pierwsze studia nagraniowe domowe. A dzisiaj nagrywają w naprawdę dobrze wyposażonych studiach i to słychać, że ta muzyka jest wyprodukowana. Te podkłady muzyczne są naprawdę na wysokim poziomie.

Jutro (24.09) drugi dzień konferencji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 panelem poświęconym patriotycznemu obliczu disco polo. W programie m.in. spotkanie z autorami książki "Disco polo. Analiza lingwistyczno-kulturowa" czy wystąpienie poświęcone teledyskom disco polo w latach dziewięćdziesiątych.

Dodajmy, że wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Marek Sierocki, Jarosław Wasiak
Marek Sierocki cz.2

Zobacz także

2021-10-27, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał wsparcie" Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-23, godz. 13:28, Kultura i rozrywka Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po raz trzeci. W programie piątkowego (22.10) koncertu zatytułowanego 'Zaskakująca… » więcej 2021-10-21, godz. 09:18, Patronaty - polecamy „Barok po opolsku” – zespół Silver Brass zaprasza na trzeci koncert w ramach wyjątkowej trasy koncertowej Przed nami kolejny miesiąc wypełniony muzyką barokową zagraną w nowatorski sposób. W sierpniu ruszył „Barok po opolsku”, czyli autorska trasa koncertowa zespołu Silver Brass we współpracy z Maciejem Lammem, organistą katedry… » więcej 2021-10-19, godz. 20:20, Patronaty - polecamy Legendarny dyrygent, piosenki Osieckiej i zajęcia dla dzieci - zobacz, co w tym tygodniu proponuje Filharmonia Opolska Sporo wydarzeń szykuje jeszcze w tym tygodniu Filharmonia Opolska: w najbliższy piątek (22.10) zaprasza na koncert, podczas którego opolską orkiestrę poprowadzi Antoni Wit; w sobotę (23.10) szykuje się uczta dla wszystkich kochających… » więcej 2021-10-14, godz. 16:17, Patronaty - polecamy "Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było" 'Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było' - to cykl koncertów poświęcony twórczości dwóch gigantów muzyki barokowej: Johannowi Sebastianowi Bachowi i Georgeowi Friedrichowi Händlowi. Drogi twórcze obu kompozytorów-równolatków… » więcej
65666768697071
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »