Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-01-12, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Ostre zadęcie" w Kotulinie koło Strzelec Opolskich

Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
25 dzieci z Kotulina pod Strzelcami Opolskimi przez cały rok uczyło się grać na instrumentach dętych. Jeszcze kilka lat prób i będą mogły zasilić szeregi miejscowej orkiestry dętej. Najmłodsi muzycy grę zaczynają już w przedszkolu, a repertuar młodzież sama sobie układa, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli.
Wśród uczestników zajęć muzycznych są m.in. Tosia i Milena.

- Przed szkołą był taki plakat, który tato zauważył. Na drugi dzień w szkole pani się mnie spytała, kto chce i ja się zgłosiłam – mówi Milena.

- Najpierw musiałam się nauczyć tych wszystkich dźwięków, a potem na ustniku się rozgrywałam. Jak umiałam grać niektóre ćwiczenia, to zaczynałam grać różne melodie – mówi Tosia.

Już drugi rok z rzędu prowadzone są zajęcia dla najmłodszych, których efektem są wspólne koncerty dla całej miejscowości.

- Celem jest przede wszystkim edukacja muzyczna – mówi Katarzyna Prawda, współorganizatorka projektu. – Kształcenie dzieci w wieku od 6 do 12 lat na instrumentach dętych i przeprowadzenie zajęć umuzykalniających dla dzieci, a także włączenie rodziców w niektóre działania.

Organizatorzy liczą, że w przyszłości dzieci, które ukończą te zajęcia, wzmocnią szeregi orkiestry.

- Znajdujemy się w Kotulinie, miejscowości w której orkiestra dęta działa od 1903 roku, czyli ma bardzo wielkie tradycje lokalne. Naszym zadaniem między innymi jest to, aby zachęcić przyszłych adeptów do gry na instrumentach dętych - mówi Andrzej Wrazidło, prezes orkiestry dętej.

Projekt „Ostre zadęcie, czyli orkiestrowy Kotulin” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tosia i Milena
Andrzej Wrazidło
Katarzyna Prawda

Zobacz także

2022-09-14, godz. 06:19, Kultura i rozrywka Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole Uczestnicy wtorkowego (13.09) koncertu, zrealizowanego w studiu muzycznym Radia Opole, poznali autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego. Koncert zatytułowany 'Niezwykłe Kobiety'… » więcej 2022-09-11, godz. 14:08, Kultura i rozrywka Organy kościoła ewangelickiego znów odezwą się podczas 37. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kamerlanej Muzycy związani z Kluczborkiem wystąpią wieczorem (11.09) na przedostatnim wydarzeniu 37. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, prezentując zarówno dzieła organowe, jak i wokalno-instrumentalne. » więcej 2022-08-09, godz. 16:38, Patronaty - polecamy "Jazz Band Młynarski-Masecki" na Letniej Scenie NCPP Niepowtarzalny koncert w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu. W ramach Letniej Sceny NCPP wystąpi bigbandowa orkiestra pod wodzą wybitnego pianisty Marcina Maseckiego oraz Jana Emila Młynarskiego. » więcej 2022-08-07, godz. 14:44, Kultura i rozrywka Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi dziesięciogodzinną sesję w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2022-08-03, godz. 13:33, Kultura i rozrywka Koncert wykładowców i uroczyste wyróżnienie dla prof. Tomasza Tomaszewskiego na początek podwójnego, muzycznego święta Tradycyjnym koncertem wykładowców rozpoczął się (02.08) 32. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu oraz powiązany z wydarzeniem 15. Festiwal 'Śląskie Lato Muzyczne'. Wydarzenie zostało zainaugurowane w sali koncertowej Państwowej… » więcej
46474849505152
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »