Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-01-12, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Ostre zadęcie" w Kotulinie koło Strzelec Opolskich

Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
25 dzieci z Kotulina pod Strzelcami Opolskimi przez cały rok uczyło się grać na instrumentach dętych. Jeszcze kilka lat prób i będą mogły zasilić szeregi miejscowej orkiestry dętej. Najmłodsi muzycy grę zaczynają już w przedszkolu, a repertuar młodzież sama sobie układa, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli.
Wśród uczestników zajęć muzycznych są m.in. Tosia i Milena.

- Przed szkołą był taki plakat, który tato zauważył. Na drugi dzień w szkole pani się mnie spytała, kto chce i ja się zgłosiłam – mówi Milena.

- Najpierw musiałam się nauczyć tych wszystkich dźwięków, a potem na ustniku się rozgrywałam. Jak umiałam grać niektóre ćwiczenia, to zaczynałam grać różne melodie – mówi Tosia.

Już drugi rok z rzędu prowadzone są zajęcia dla najmłodszych, których efektem są wspólne koncerty dla całej miejscowości.

- Celem jest przede wszystkim edukacja muzyczna – mówi Katarzyna Prawda, współorganizatorka projektu. – Kształcenie dzieci w wieku od 6 do 12 lat na instrumentach dętych i przeprowadzenie zajęć umuzykalniających dla dzieci, a także włączenie rodziców w niektóre działania.

Organizatorzy liczą, że w przyszłości dzieci, które ukończą te zajęcia, wzmocnią szeregi orkiestry.

- Znajdujemy się w Kotulinie, miejscowości w której orkiestra dęta działa od 1903 roku, czyli ma bardzo wielkie tradycje lokalne. Naszym zadaniem między innymi jest to, aby zachęcić przyszłych adeptów do gry na instrumentach dętych - mówi Andrzej Wrazidło, prezes orkiestry dętej.

Projekt „Ostre zadęcie, czyli orkiestrowy Kotulin” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tosia i Milena
Andrzej Wrazidło
Katarzyna Prawda

Zobacz także

2020-04-01, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną sytuację, przyznają, że najbardziej szkoda im wydarzeń, które się… » więcej 2020-03-30, godz. 13:26, Kultura i rozrywka #wykuszamywirusa - koncert on-line Sławka Kusza z zespołem W najbliższy wtorek (31.03) w internecie odbędzie się bezpłatny koncert Sławka Kusza z zespołem na rzecz muzyków. Opolski bard i songwriter organizuje zbiórkę społeczną dla muzyków, będących w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej… » więcej 2020-03-23, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Opolscy artyści zagrają dla innych twórców Sławomir Kusz - opolski bard i songwriter postanowił pomóc innym artystom, którzy nie maja stałego etatu. Jednym z elementów tej pomocy będzie koncert w ramach działalności Polskiej Fundacji Muzycznej. » więcej 2020-03-17, godz. 14:30, Kultura i rozrywka Piosenka jest dobra na wszystko - więc GRAJMY PO POLSKU! Apeluje szef Muzeum Polskiej Piosenki Grajmy po polsku! - z takim apelem do publicznych i prywatnych nadawców radiowych, telewizyjnych i internetowych zwrócił się szef Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Jarosław Wasik. Decyzją ministra kultury w kraju nie odbywają się obecnie… » więcej 2020-03-17, godz. 11:13, Kultura i rozrywka Radio Opole zagra więcej polskiej muzyki, żeby pomóc artystom, którzy nie mogą koncertować Radio Opole włącza się do akcji polskich rozgłośni regionalnych - 80% muzyki na naszej antenie to utwory polskich wokalistek, wokalistów i zespołów. Będzie można usłyszeć więcej młodych wykonawców, którzy dopiero budują swoją… » więcej
117118119120121122123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »