Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-12-26, 16:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Ukazała się płyta promująca kulturę muzyczną herrnhutów

Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tuż przed świętami ukazała się druga płyta w dorobku zespołu Zaginione Archiwum, specjalizującego się w odkrywaniu zapomnianej muzyki tradycyjnej i nadawaniu jej nowego, oryginalnego brzmienia. Płyta zatytułowana "Herrnhut. Boża straż" poświęcona jest muzyce, związanej z dość oryginalną społecznością herrnhutów, czyli bractwa, kierującego się własnymi zasadami religijnymi, moralnymi i ekonomicznymi.
Jak wyjaśnia Mariusz Pucia, współtwórca tej płyty, na co dzień etnomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wszystko zaczęło się od wystawy z 13 października tego roku.

- Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało długo zaplanowywaną wystawę na temat społeczności herrnhut, która zresztą u nas na Opolszczyźnie, a ściślej ujmując w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w miejscowości Pawłowiczki, funkcjonowała - wyjaśnia Mariusz Pucia. - Skansen zrobił o tej społeczności wystawę i zwrócono się do nas z prośbą o zrobienie podkładu muzycznego pod wystawę. Znaczy przyjrzenie się temu, że jeżeli jest taka społeczność, ta społeczność miała swoje prawa i obowiązki, a twórcy tej społeczności zajmowali się również działalnością kulturalną, również muzyczną. Okazało się, że da się wynaleźć całkiem sporo.

Z odnalezionego i opracowanego materiału udało się stworzyć płytę zawierającą 12 utworów, w tym 3 przeznaczone na okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Warto zaznaczyć, że wśród tych utworów jest także pieśń "Cudowna różdżka wzrosła", będąca popularną do dziś kolędą protestancką.

A więcej na temat społeczności herrnhutów i samej płyty będzie można usłyszeć 2 stycznia w audycji "Debata o kulturze" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Mariusz Pucia

Zobacz także

2020-10-05, godz. 14:00, Kultura i rozrywka V Festiwal Mikołaja z Koźla przeszedł do historii! Zespół wokalny Jerycho wsparty przez instrumentalistów z litewskiego Morgaine zaprezentował się w programie 'Bogarodzica', zamykającym V Festiwal Mikołaja z Koźla. Tegoroczny festiwal (2-4.10), choć ze względów bezpieczeństwa pozbawiony… » więcej 2020-10-05, godz. 13:56, Patronaty - polecamy Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w tym roku w jesiennej odsłonie Pięć dni koncertowych, kilkudziesięciu artystów, a do tego okazja usłyszenia dźwięków jedynego na świecie instrumentu Viola Organista stworzonego na wzór projektu Leonarda Da Vinci czy obejrzenia wystawy obrazów Krystyny Sojki -… » więcej 2020-10-05, godz. 12:12, Kultura i rozrywka Dąbrówka Dolna: owacje na finał XVII Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera [ZDJĘCIA] Publiczność owacyjnie przyjęła występ artystów zamykający XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku z przyczyn niezależnych od organizatorów dwudniowe koncerty nie mogły się odbyć… » więcej 2020-10-04, godz. 15:30, Kultura i rozrywka "Kwitnący" muzyczny festiwal znów zabrzmi w Mosznej! XXXVI Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego, to kolejne, duże wydarzenie muzyczne w naszym regionie, które odbędzie się w innym niż zwykle terminie, za to dzięki determinacji organizatorów i przy wsparciu… » więcej 2020-10-04, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Zapomniana polska kameralistyka zabrzmiała w Dąbrówce Dolnej Występ zespołu Aperion Trio otworzył XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku, z powodu następstw rozprzestrzeniania się koronawirusa, festiwal odbywa się znacznie później i w nieco… » więcej
104105106107108109110
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »