Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-10-19, 14:05 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA]

Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
- Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z orkiestrą "Polish Art Philharmonic" wystąpił w Filharmonii Opolskiej. Artysta nawiązał w ten sposób zarówno do energii panującej na scenie i tempie, w jakim wykonane zostały niektóre utwory, jak i do mecenatu grupy PKN Orlen. Publiczność nagrodziła występ muzyków długim aplauzem, trzykrotnie podrywając się z miejsc. Burza oklasków przerywała nawet cykle koncertowe znane jako "Cztery pory roku" (A. Vivaldi).
W programie piątkowego koncertu, wpisującego się w cykl koncertów kameralnych filharmonii, znalazły się nie tylko słynne kompozycje Antonio Vivaldiego, ale także dzieła takich polskich kompozytorów, jak Mieczysław Karłowicz ("Serenada" op. 2 na orkiestrę smyczkową), Stanisław Moryto ("Cztery utwory w polskim stylu") czy Piotr Moss ("Elan" na smyczki).

- PKN Orlen kojarzony jest ze wspieraniem sportu i oczywiście z paliwem - wyjaśnia Michał Maciaszczyk. - My z tego paliwa zrobiliśmy dzięki głównemu sponsorowi dość poważny wyczyn. Energia wyśmienita! Ja zawsze sobie bardzo cenię te pobyty tutaj w Filharmonii Opolskiej, bo jest to wyśmienita publiczność, która bardzo dobrze słucha, bardzo uważnie słucha. I do tego też oddaje ogromną właśnie energię, przez którą człowiek czuje się bardzo dobrze na scenie, bo to jest też bardzo ważne, żeby czuć się komfortowo. Czuć się dobrze, czuć się wśród przyjaciół, ludzi którzy dają siłę, a nie ją zabierają.

Dodajmy, że występ orkiestry kameralnej "Polish Art Philharmonic" pod dyrekcją pochodzącego z Opola Michała Maciaszczyka, realizowany był w ramach projektu Myślenickiego Stowarzyszenia Artystów Muzyków zatytułowanego "Od współczesności do baroku - muzyka polska i włoska przez cztery pory roku". Projekt ten został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia. A więcej na ten temat w środowej (30.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
Michał Maciaszczyk

Zobacz także

2018-05-08, godz. 17:00, Patronaty - polecamy Nokta Festival od piątku do soboty w Opolu Koncerty, performance audiowizualne, instalacje mappingowe, „przechadzki” w wirtualnej rzeczywistości, wystawy i pokazy - już w piątek (11.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu rozpocznie się II Nokta Festival. Przez dwa dni… » więcej 2018-05-05, godz. 09:14, Kultura i rozrywka Przedłużone świętowanie. Polska muzyka na festiwalu w Mosznej Piękno polskiej muzyki odkrył przed uczestnikami festiwalu w Mosznej zespół 'Apertus Quartet'. Zespół wystąpił podczas piątkowego (04.05) koncertu na zamku. » więcej 2018-05-03, godz. 22:00, Kultura i rozrywka Święto polskiej muzyki w Filharmonii Opolskiej. W rocznicę uchwalenia konstytucji Prawdziwym świętem polskiej muzyki okazał się tradycyjny koncert zorganizowany w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-05-03, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Patriotyczny akcent na festiwalu w Mosznej Przed nami kolejny koncert w ramach XXXIV Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. Tym razem wystąpi żeński kwartet smyczkowy 'Apertus Quartet', który przedstawi naszą rodzimą twórczość… » więcej 2018-05-02, godz. 21:15, Patronaty - polecamy W tym tygodniu w Filharmonii Opolskiej wielokulturowo Koncert poświęcony muzyce polskiej w czwartek (03.05), amerykańskie standardy w piątek (04.05) i piosenka francuska w niedzielę (06.05). Tydzień w filharmonii zapowiada się bardzo wielokulturowo. » więcej
193194195196197198199
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »