Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-09-29, 16:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Perły muzyki polskiej odkryte na finale festiwalu beethovenowskiego w Głogówku [ZDJĘCIA]

Finał 26. festiwalu beethovenowskiego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 26. festiwalu beethovenowskiego w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występem Kwartetu Polskiego Deutsche Oper Berlin (Polish String Quartet Deutsche Oper Berlin), nagrodzonym sporym aplauzem, zakończył się wczoraj (28.09) 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku
Artyści, którym przy fortepianie towarzyszyła Ewa Tomaszewska, zaprezentowali niemal nieznaną polską muzykę Ignacego Waghaltera i Szymona Laksa.

- Stworzyłem Kwartet Polski w Deutsche Oper, ponieważ się lubimy i do niedawna wszyscy graliśmy w jednej orkiestrze - mówi prof. Tomasz Tomaszewski. - Zupełnie jakoś tak spontanicznie wyszło, że nagle zainteresowaliśmy się śladami polskich muzyków, polskich kompozytorów, polskiej muzyki w Berlinie. To zawsze było takie bardzo ważne miejsce dla polskiej muzyki. Powstał nawet taki cykl pod tytułem "Polscy uczniowie Franza Schrekera", gdzieśmy nagle bardzo ciekawe rzeczy zagrali i absolutnie zapomnianych kompozytorów. Świetne kompozycje, które potem z ciekawością były słuchane również w Polsce.

Przypomnijmy, że tegoroczny festiwal beethovenowski trwał od ubiegłego piątku (21.09) w Głogówku, a łącznie odbyło się 7 koncertów. Wydarzenie, organizowane przez Muzeum Regionalne w Głogówku, upamiętnia wizytę Ludwiga van Beethovena, która miała miejsce ponad 200 lat temu. Służy także propagowaniu muzyki w wykonaniu wybitnych artystów. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Do tematu festiwalu powrócimy w jednej z październikowych audycji "Klasyka wieczorową porą".
prof. Tomasz Tomaszewski

Zobacz także

2018-09-24, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Muzycznie, filmowo i z warsztatami. Muzeum Polskiej Piosenki inauguruje projekt "Nuty dla Ojczyzny 2.0" Koncerty zespołu Hańba oraz rapera Adama Ostrowskiego, znanego jako O.S.T.R, warsztaty teatralne i panel tematyczny z dziennikarzem muzycznym Hirkiem Wroną - tak przedstawia się program projektu „Nuty dla Ojczyzny 2.0”. » więcej 2018-09-19, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-17, godz. 12:20, Kultura i rozrywka Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17.09) poprowadziła je piosenkarka Magdalena Steczkowska. Towarzyszył jej… » więcej 2018-09-13, godz. 16:32, Kultura i rozrywka Festiwal opolski przez trzy lata będzie organizowany przez TVP. Miasto podpisało umowę z Telewizją Polską Władze Opola i prezes Telewizji Polskiej S.A. podpisali w Warszawie umowę dot. organizacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu przez telewizję publiczną. » więcej 2018-09-13, godz. 13:52, Patronaty - polecamy W Kędzierzynie-Koźlu weekend z orkiestrami Już po raz trzeci Kędzierzyn-Koźle będzie gospodarzem Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych. W wydarzeniu udział wezmą muzycy z siedmiu krajów. Koncert galowy zaplanowano w niedzielę (16.09) w hali „Azoty”. W sobotę orkiestry… » więcej
174175176177178179180
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »