Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-05-19, 06:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klawesynowa hipnoza. Publiczność owacyjnie przyjęła przedostatni koncert festiwalu w Mosznej [ZDJĘCIA]

Barokowy koncert na festiwalu w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Barokowy koncert na festiwalu w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Owacjami na stojąco zakończył się piątkowy (18.05) występ czterech klawesynistek na zamku w Mosznej.
Zaprezentowała się prof. Elżbieta Stefańska wraz ze swoimi wychowankami. Artystkom towarzyszył kwartet smyczkowy, grający na barokowych instrumentach. W sumie zaprezentowane zostały 4 koncerty Johanna Sebastiana Bacha (w tym jeden na 4 klawesyny!). Wszystko to w ramach XXXIV Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego.

- Klawesyn to jest tak piękny instrument, że można mu poświęcić całe życie - mówi prof. Elżbieta Stefańska. - I tak piękna muzyka, że ona daje człowiekowi bardzo dużo szczęścia i radości. Wszystko to się odbywa dzięki Bachowi. Cudownie, że zostawił nam takie wspaniałe koncerty.

Jak przyznaje prof. Stefańska, od początku swojej działalności pedagogicznej skoncentrowanej wokół gry klawesynowej, starała o to, by jej studentki koncertowały wspólnie.

- Robiłam takie koncerty, żeby grały niekoniecznie ze mną ale właśnie ze sobą - dodaje prof. Stefańska. - To jest wspaniała rodzina i dlatego lubię takie koncerty. To jest muzyka, która mnie fascynuje.

Artystki przyznają jednomyślnie, że organizacja tego typu koncertów nie jest prosta. Jedną z trudności jest konieczność transportowania prywatnych instrumentów. Radość dzielenia się muzyką ze słuchaczami przewyższa jednak wszelkie niedogodności.

Dodajmy, że piątkowy koncert był piątym z sześciu zaplanowanych. Ostatni koncert zaplanowano na 25 maja. Wystąpi wówczas finalista ostatniego konkursu chopinowskiego, Szymon Nehring. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
prof. Elżbieta Stefańska

Zobacz także

2018-09-24, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Muzycznie, filmowo i z warsztatami. Muzeum Polskiej Piosenki inauguruje projekt "Nuty dla Ojczyzny 2.0" Koncerty zespołu Hańba oraz rapera Adama Ostrowskiego, znanego jako O.S.T.R, warsztaty teatralne i panel tematyczny z dziennikarzem muzycznym Hirkiem Wroną - tak przedstawia się program projektu „Nuty dla Ojczyzny 2.0”. » więcej 2018-09-19, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-17, godz. 12:20, Kultura i rozrywka Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17.09) poprowadziła je piosenkarka Magdalena Steczkowska. Towarzyszył jej… » więcej 2018-09-13, godz. 16:32, Kultura i rozrywka Festiwal opolski przez trzy lata będzie organizowany przez TVP. Miasto podpisało umowę z Telewizją Polską Władze Opola i prezes Telewizji Polskiej S.A. podpisali w Warszawie umowę dot. organizacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu przez telewizję publiczną. » więcej 2018-09-13, godz. 13:52, Patronaty - polecamy W Kędzierzynie-Koźlu weekend z orkiestrami Już po raz trzeci Kędzierzyn-Koźle będzie gospodarzem Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych. W wydarzeniu udział wezmą muzycy z siedmiu krajów. Koncert galowy zaplanowano w niedzielę (16.09) w hali „Azoty”. W sobotę orkiestry… » więcej
174175176177178179180
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »