Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2015-10-21, 13:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolskie akcenty w życiu Edwarda Stachury. Wieczór wspomnień w MBP

Spotkanie "Stachura. Opolskie cudne manowce" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie "Stachura. Opolskie cudne manowce" [fot. Katarzyna Zawadzka]
„Stachura. Opolskie cudne manowce” pod takim hasłem rozmawiano o autorze niezliczonej liczby wierszy czy cenionej powieści „Siekierezada”. Goście spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogli zobaczyć także fragment filmu dokumentalnego „Stachura z tego świata” w reżyserii Teresy Kudyby. Pieśni napisane przez poetę przypomniał jego bratanek także poeta Jerzy Stachura.
- Edward Stachura był wyjątkowym człowiekiem - mówi Jerzy Stachura. - Uważam, że Stachura był z jakiegoś innego świata równoległego. Pojawił się tutaj, zrobił to, co miał i po prostu wrócił do swojego świata albo jakiegoś jeszcze innego wymiaru - dodaje.

W spotkaniu wziął udział także reportażysta Marian Buchowski. Autor dwóch książek o Stachurze mówił o związkach poety z Opolem. To tutaj mieszkał Bogusław Żurawski - poeta, krytyk, a później profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przyjaźnił się, ze Stachurą i zorganizował mu tutaj spotkanie autorskie.

- Historia tych spotkań jest bardzo ciekawa - mówi Buchowski. - Edward Stachura był krytykowany po występie w klubie związków twórczych, ponieważ jego śpiew był dość specyficzny. Spotkania zwykł kończyć stwierdzeniem "No to już żeśmy się za 500 złotych nagadali". Opolszczyzna to również Rafał Urban - duchowy ojciec poety. Stachura twierdził, że Rafał Urban go usynowił. Opole to Jan Potiszil - artysta Opolskiego Teatru Lalki i Aktora uwieczniony przez Stachurę w "Piosence dla Rafała Urbana". Tam pojawia się tekst "będzie pity rum i z Potiszilem" - dodaje.

Marian Buchowski dodaje, że zachowała się korespondencja między Rafałem Urbanem a Edwardem Stachurą. Duchowy ojciec poety pojawia się także w innych miejscach jego twórczości.
Jerzy Stachura
Marian Buchowski

Zobacz także

2014-02-22, godz. 14:17, Wiadomości z regionu Realizacja dźwięku w Nysie Nową pracownię technik komputerowych w zakresie realizacji dźwięku uruchomiła nyska PWSZ. Sprzęt został zakupiony już wcześniej, a podczas przerwy semestralnej przygotowano specjalistyczne, wyciszone pomieszczenie. Łączny koszt… » więcej 2014-02-05, godz. 19:46, Kultura i rozrywka Polacy nie gęsi, swą tradycję mają - Tradycje ludowe powinny być bardziej obecne w edukacji muzycznej - twierdzą uczestnicy dyskusji zorganizowanej w ramach Kolbergiady. Gośćmi spotkania w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu byli nauczyciele, etnolodzy i muzykolodzy. » więcej 2014-01-31, godz. 17:41, Kultura i rozrywka Poznaj ojca polskiej etnomuzykologii Tradycyjne polskie pieśni będą królować w Opolu. Gośćmi Kolbergiady, wydarzenia upamiętniającego prekursora polskiej etnomuzykologii, która rozpocznie się już w poniedziałek (03.02), będą muzykanci, pieśniarze oraz etnolodzy… » więcej 2014-01-31, godz. 17:41, Kultura i rozrywka Poznaj ojca polskiej etnomuzykologii Tradycyjne polskie pieśni będą królować w Opolu. Gośćmi Kolbergiady, wydarzenia upamiętniającego prekursora polskiej etnomuzykologii, która rozpocznie się już w poniedziałek (03.02), będą muzykanci, pieśniarze oraz etnolodzy… » więcej 2014-01-29, godz. 14:50, Kultura i rozrywka Muzyka w Klubowym Fotelu Biblioteka Muzyczna w Opolu organizuje kolejny wieczór zatytułowany 'Muzyka w Klubowym Fotelu'. » więcej
346347348349350351352
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »